Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 00:00

Kopírovanie úspešných ľudí je nezmysel, hovorí lektor time managementu

Kopírovanie úspešných ľudí je nezmysel, hovorí lektor time managementu

Bill Gates má rozdelený každý deň na päťminútové bloky, Elon Musk je zase vášnivým čitateľom kníh. Úspešní ľudia majú mnoho návykov, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť ich života. Medzi nami nájdeme veľa ľudí, ktorí sa snažia kopírovať ich životný štýl. Toto napodobňovanie návykov však podľa lektora time managementu Daniela Gamrota nemá budúcnosť. „Často návyky kopírujeme a vlastne ani nevieme, prečo to robíme,“ povedal v rozhovore pre server Lidovky.cz.

Má význam dávať si nejaké novoročné predsavzatia?
Daniel Pink vo svojej knižke s názvom „Prečo“ píše, že je dobré mať nejaké štartovacie body pre to, čo chcete v budúcnosti zrealizovať. Štartovacím bodom môžu byť vaše narodeniny, meniny, apríl alebo tiež Nový rok. Je to dobré z toho dôvodu, aby mal človek stanovený začiatok, odkedy chce meniť nejaký návyk.


Otázkou nie je, či si máme dávať novoročné predsavzatia, ale akým spôsobom to robíme. Novoročné predsavzatie je veľakrát o tom, že do seba kopneme dve fľaše šampanského a ideme von vykričať, že prestaneme fajčiť a nebudeme piť. Druhého januára už hľadáme posledné pivo, ktoré máme doma, a snažíme sa presvedčiť sami seba, že to je vážne posledná fľaša. Zmena návyku nie je len o samotnom rozhodnutí, ale napríklad aj o uvedomení si, že prvé dni budú najhoršie, objavia sa prekážky a budeme si hľadať výhovorky. Až potom to dokážeme vydržať. Veľa ľudí to vzdá po treťom – štvrtom dni.


Nie je problém aj v tom, že väčšina ľudí si dá viac predsavzatí a precenia svoje sily?
Keď máme veľké ciele, tak sa ich väčšinou zľakneme, pretože veľký cieľ je pre náš mozog veľký nepriateľ. Zmyslom mozgu je zabezpečiť prežitie. Príliš veľké ciele mu bránia v tom, aby sa staral o základné potreby. Najlepšie je rozsekať tieto ciele na menšie časti, takzvané naporciovanie slona. Dôležitú úlohu hrá tiež to, že ľudia kopírujú návyky iných úspešných ľudí, pretože si myslia,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.