Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 00:00

Hypotéky na Slovensku zlacneli. Má sa to zmeniť

Pri úveroch sa prejaví ďalšia fáza regulačných opatrení i zastavenie kvantitatívneho uvoľňovania.

Hypotéky na Slovensku zlacneli. Má sa to zmeniť
Zdroj: Reuters

Hypotéky pokračovali v nepatrnom zlacňovaní. Aktuálne zverejnené čísla naznačili, že Slováci si v novembri požičali za 1,34 percenta, čo je nové historické minimum. V poslednom období neevidujeme znižovanie základných sadzieb zo strany bánk, reaguje výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik. „K zníženiu priemerných sadzieb mohlo dôjsť napríklad z dôvodu, že banky poskytovali na výnimky nižšie sadzby oproti základným sadzbám, ktoré vyhlasujú,“ zamýšľa sa. Analytik odboru ekonomických a menových analýz NBS Ján Beka tiež upozorňuje, že bežný žiadateľ si zmeny ani nemusí všimnúť. „Hovoríme nie o desatinových posunoch, ale skôr o stotinových.“


Zdražovanie v druhej polovici roka
Nepatrné znižovanie sadzieb vidíme prakticky každý mesiac, medziročne išlo o pokles na úrovni 0,24 percentuálneho bodu. Podnetom na okamžité otočenie trendu nemusí byť ani decembrové zastavenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany ECB. Dôležitejšia bude až zmena sadzieb, ktoré by však podľa Maria Draghiho mali ostať na rekordných minimách do konca leta.


„Ak bude ekonomický rast eurozóny pokračovať aj v roku 2019, tak by mali vzrásť trojročné až sedemročné fixácie. Rast by mal byť viditeľný najmä v druhej polovici roku 2019,“ prognózuje analytik Tatra banky Juraj Valachy. ECB síce zastavila tlačenie nových peňazí, no tiež potvrdila reinvestovanie – to znamená, že peniaze, ktoré už vytlačila, nestiahne, ale bude ich

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.