Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Chceli by ste, aby rodičovský bonus platil od roku 2023. Celkový účet má byť 550 miliónov eur, no očakávate, že bude menší. Predstavili ste zdroje vo výške 700 miliónov. Znamená to, že jeho zavedenie nebude pre štát dodatočne znamenať žiadne vyššie náklady oproti súčasnosti?

Nie, znamená to, že máme vykryté tie dodatočné náklady, ktoré by boli na rodičovský bonus približne 550 miliónov eur ročne. Ešte by som chcel doplniť, že rodičovský bonus sa týka rodičov, ktorí sú už na penzii a poberajú starobný dôchodok. Tých, ktorí pracujú, sa to netýka. Dôležité je aj podotknúť, že je to bez toho, aby sa vám zvýšili dane alebo odvody. Ide to z toho, čo už dnes odvádzate, akurát jedna časť by šla priamo vašim rodičom a ostatná solidárne aj bezdetným a tým, ktorých deti nepracujú.

Samozrejme, že je ten náklad priznaný, máme 816-tisíc takých dôchodcov, ktorých deti aktuálne pracujú alebo platia odvody. To sa však, samozrejme, aj mení. Niekto ochorie, niekto vycestuje pracovať na nejaký čas do zahraničia a niektorí dôchodcovia sú bezdetní. Náklad na rodičovský bonus tomuto počtu dôchodcov od 2,3 milióna ekonomicky aktívnych ľudí na Slovensku je čosi nad tých 500 miliónov eur ročne. To znamená, že to je priznaný náklad, ktorý musí Sociálna poisťovňa a štát z niečoho vykryť.

Na to sa pýtam. Keď to započítame, bude to pre štát znamenať, že to je v zásade nulová operácia?

Pre štát to nie je nulová operácia, pretože na to musíme nájsť zdroje. Doteraz to nebolo. Môj hlavný argument je, že štát dnes na dôchodkový systém pod argumentom zásluhovosti odvádza ročne do druhého piliera jednu miliardu eur. To je ten výpadok. To znamená, že my dnes už máme výpadok v dôchodkovom systéme a ten chceme každoročne zvyšovať, pretože to považujeme za spravodlivé a zásluhové. Len hovorím, že tým čoraz viac a viac diskriminujeme tých rodičov, ktorí vychovali pracujúce deti a majú najnižšie dôchodky.

A teraz, kde chceme zobrať peniaze. Samozrejme, nie som kamikadze, ktorý chce rozvrátiť verejné financie. Dnes už nikto nespochybňuje, že z dlhodobého hľadiska robíme návrhy takým spôsobom, že nezhoršia udržateľnosť verejných financií. Naopak, o 2,4 percenta HDP ju zvýšia. A čo cash flow počas tých najbližších rokov? Táto otázka je správna. Tu by som chcel povedať, že sme na tlačovke predstavili asi päť základných opatrení, kde by sme mohli zohnať peniaze.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.