Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 00:00

Hľadá sa vinník. Po postavení bratislavského obchvatu padnú pokuty

Podiel štátu a koncesionára na meškaní bratislavského obchvatu podľa ministerstva dopravy zatiaľ nie je jasný. Rezort však viackrát porušil záväzky v zmluve.

Hľadá sa vinník. Po postavení bratislavského obchvatu padnú pokuty
Zdroj: TASR/Marko Erd

Štát sa bude snažiť vyhnúť sa pokute za omeškané cesty. Miliónové kompenzácie si môže nárokovať koncesionár rozostavaného obchvatu Bratislavy – spoločnosť Zero Bypass.

V zmluve sa totiž ministerstvo dopravy zaviazalo, že štát na vlastné náklady postaví obchádzkové cesty, ktoré budú vodiči potrebovať počas výstavby križovatky diaľnic D1 a D4. Tá bude súčasťou nového obchvatu. Obchádzky mali dokončiť tento mesiac, no zatiaľ ich ani nezačali stavať.

Hľadá sa vinník
Kedy sa začnú tieto cesty stavať, závisí od dvoch projektov – jednak od prestavby diaľnice D1 na osempruh, čo má na starosti štát, a zároveň od napredovania prác na diaľnici D4, na ktoré dohliada koncesionár.

V prípade, že by sa D4 podarilo dokončiť skôr, ako rozšíriť D1, výstavbu dôležitej križovatky by už blokovala iba Národná diaľničná spoločnosť.

Rezort dopravy tvrdí, že je predčasné hovoriť o pokutách, hoci ich koncesná zmluva spomína v súvislosti s nesplnením januárového termínu. „Ministerstvo a koncesionár spolu pravidelne komunikujú o postupe výstavby vrátane koordinácie stavebných prác na diaľnici D1 a budúcej diaľnici D4 v lokalite križovania s D1,“ reagoval rezort na otázky HN o sankciách.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.