Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2019, 23:12

Nová podpora zelenej energie. Rozhodne cena

Podporu „zelenej“ energie od januára reguluje nový zákon. Podľa analytikov môže zmeniť energetický mix využívaných zdrojov.

Nová podpora zelenej energie. Rozhodne cena
Zdroj: Reuters

Od začiatku roka je v platnosti novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výrobe elektriny a tepla, ktorá je zároveň najzásadnejšou legislatívnou zmenou v energetike za posledných desať rokov. Dôvodom jej prijatia sú najmä záväzky Slovenska v plnení klimatických cieľov Európskej únie. Po novom funguje hneď niekoľko foriem podpory, ako napríklad aukcie či samostatné, lokálne zdroje. Novinky môžu podľa odborníkov zamiešať karty aj v tom, z akých zdrojov čistejšiu energiu vyťažíme najviac.


Nový systém pre nové zdroje
Aktuálne na Slovensku pochádza z obnoviteľných zdrojov približne 12 percent energie. Národný cieľ do roku 2020 je dosiahnuť podiel zelených zdrojov vo výške 14 percent. Máme tak necelý rok, aby sme „dobehli“ posledné dve percentá. Energiu z obnoviteľných zdrojov u nás v súčasnosti produkujú stovky zariadení – vodné, fotovoltické alebo geotermálne elektrárne, ale napríklad aj bioplynové stanice. Tie doteraz poberali na výrobu elektriny podporu formou doplatku od štátu. Systém sa však teraz mení.

​Zmeny sa dotknú predovšetkým nových zariadení. Pre tie, kto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.