Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 10:27 Aktualizované dňa 07.01.2019 o 12:06

Raši predstavil ďalší významný krok v boji proti byrokracii. Prinesie ročnú úsporu viac ako 10 miliónov

Od 1.1.2019 občania či podnikatelia už nebudú povinní predkladať štátnym organom výpisy z registra trestov.

Úrady verejnej moci si od 1. januára musia vyhľadať výpis z registra trestov elektronicky z dostupných informačných systémov.

Uviedol to v pondelok vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši(Smer-SD) s tým, že je to ďalší krok v boji s byrokraciou v prospech občanov a podnikateľov.

"Úrady štátnej a verejnej správy sa budú napájať na integračnú platformu so štátnymi údajmi a je možné využiť portál Oversi," povedal. Podľa neho by mala byť v tejto súvislosti finančná úspora v objeme vyše 10 miliónov eur ročne.

Zdôraznil, že prístup k výpisom z registra trestov bude mať iba zamestnanec poverený inštitúciou a takáto požiadavka bude evidovaná a archivovaná.

Antibyrokratický balíček

Vicepremiér Raši pripomenul, že v prvom antibyrokratickom balíčku bolo zrušené predkladanie výpisov zo živnostenského a obchodného registra a katastra nehnuteľností, v novembri 2018 k tomu pribudol výpis z katastrálnej mapy.

Register trestov vybavil v roku 2018 vyše 712 tisíc žiadostí o výpis, z čoho asi 300 tisíc výpisov zaplatili občania, informoval jeho riaditeľ Marián Kuna s tým, že cez portál Oversi budú vydávané len výpisy, čo si vyžiadalo zavedenie bezpečnostných opatrení v systéme.

Odpisy z registra trestov

Odpisy z registra trestov sú priamo riešené v rámci registra. Riaditeľ Kuna tiež uviedol, že komunikujú s Úradom na ochranu osobných údajov.

V súvislosti so súkromnými bezpečnostnými službami (SBS) Kuna uviedol na otázku TASR, že v tomto prípade ide o odpis z registra trestov, ktorý si treba vyžiadať na integrovaných obslužných miestach. Občan musí zadať aj SBS, do ktorej ide pracovať.

"Register overuje existenciu SBS a až potom vydá odpis občanovi. Majiteľa SBS overuje príslušný policajný orgán," konštatoval riaditeľ Kuna.

Vicepremiér Raši avizoval, že v roku 2019 chcú odbremeniť občanov od predkladania potvrdení o návšteve školy, o daňových nedoplatkoch, o nedoplatkoch na zdravotnom a sociálnom poistení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.