Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 00:00

Daniari budú k firmám zhovievavejší

Index daňovej spoľahlivosti začal platiť, pozitívne hodnotenie získalo 59 percent podnikov a živnostníkov.

Šéf Finančnej správy František Imrecze
Zdroj: TASR/P. Zachar

Viac ako polovici podnikateľov na Slovensku svitá na lepšie časy a tento rok by mali mať lepšie vzťahy s Finančnou správou. Do konca roka totiž daniari ukončili hodnotenia a zostavili index daňovej spoľahlivosti. Tí, ktorí sa na ňom ocitli, si budú môcť napríklad dohodnúť výšku preddavkov, získajú skôr potvrdenia alebo sa dokonca vyhnú daňovej kontrole. Zvyšné spoločnosti majú šancu svoje postavenie napraviť, budú si však musieť počkať.


Benefity pre všetkých
Celkovo Finančná správa pre spoľahlivé firmy a živnostníkov pripravila 20 rôznych benefitov. Podľa daňovej poradkyne Alice Orda Oravcovej „sú nastavené tak, aby zachytili aj drobného živnostníka bez daňového poradcu, ale aj veľkú nadnárodnú spoločnosť, ktorá privíta najmä menšiu administratívnu náročnosť pri preverovaní daňovým úradom“. Za najzaujímavejšie považuje najmä nahradenie daňovej kontroly DPH miestnym zisťovaním, bez toho, aby boli firme zadržané finančné prostriedky, ako aj možnosť dohodnúť sa na výške preddavkov z dane z príjmov. Firmy, ktoré získali pozitívne hodnotenie a dostali sa na index, dostali od Finančnej správy do konca roka oznámenie a od januára 2019 už môžu využívať jednotlivé benefity.


Celkovo získalo status spoľahlivého daňového subjektu 59 percent z hodnotených. Index

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.