Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2019, 00:00

Štát okreše ďalší odvod. Firmám ušetrí päť miliónov

  • Návrh rezortu hospodárstva odpustí veľkým firmám časť odvodu na úhradu dlhu pre Národný jadrový fond.
  • Chce tak podporiť ich konkurencieschopnosť na zahraničnom trhu.
Štát okreše ďalší odvod. Firmám ušetrí päť miliónov
Zdroj: TASR/František Iván

Podniky na Slovensku platia za elektrinu viac ako v okolitých štátoch, ale i vo väčšine Európy. Okrem vysokej ceny na komoditnej burze, ktorá v minulom roku lámala rekordy, totiž ich faktúry zvyšujú aj rôzne tarify a poplatky. Jedným z nich je aj odvod na úhradu historického dlhu pre jadrový fond. A práve s tým sa im rozhodol rezort hospodárstva pomôcť. Veľké firmy s vysokou spotrebou elektriny totiž dostanú zľavu z odvodu od 30 do 75 percent. Rezort hospodárstva počíta, že za tri roky firmám takto ušetrí päť miliónov eur.


Fabriky čakajú na detaily
Už od februára štát poskytne úľavy z odvodu priemyselným firmám náročným na spotrebu elektriny, na ktoré má vplyv medzinárodný obchod, ako sú podniky pôsobiace v oblasti výroby rafinovaných ropných produktov, železa, ocele, ferozliatin a hliníka. Vyplýva to z nového nariadenia, ktoré vláda schválila v stredu. „Návrh nebol formulovaný na konkrétne podniky, ale na typy výrob,“ spresnil po rokovaní vlády minister hos

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.