Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2019, 00:00

Nové emisné limity „nakopli“ automobilky

Podľa zástupcov priemyslu bude kľúčovým slovom na rok 2019 zmena. Na elektromobilitu nabehnú všetky naše závody.

Nové emisné limity „nakopli“ automobilky
Zdroj: Pavol Funtál

Rok 2030, každé tretie nové auto na Slovensku bude elektrické. Výhľad našich automobiliek totiž naznačuje, že do roku 2025 má na Slovensku každoročne pribúdať 15-tisíc novo registrovaných bezemisných áut, a následne o ďalších päť rokov až 30-tisíc. Tieto ciele si výrobcovia museli nastaviť kvôli záväzkom na znižovanie emisií oxidu uhličitého do ovzdušia voči Európskej únii. Na trend elektromobility preto postupne nabiehajú aj slovenské závody, ktoré ohlásili zásadný progres v elektrifikácii už tento rok. Zástupcovia priemyslu tvrdia, že sú na výzvu zvyšovania počtu bezemisných vozidiel na našich cestách pripravení, otáznik však ďalej visí nad dopytom motoristov.


Elektroautá „made in Slovakia“
„Blíži sa okamih výroby prvého elektromobilu v trnavskej automobilke. Detaily o novom modeli predstavíme v najbližších týždňoch,“ vyhlásil na konferencii Zväzu automobilového priemyslu Peter Švec, hovorca PSA Group Slovensko. Informácia nadväzuje na dlhodobejšie avizované plány francúzskeho koncernu do roku 2025 produkovať každý svoj model vozidla aj v elektrickej verzii.


Po Volkswagene, ktorý na Slovensku prvý model elektromobilu e-up! vyrobil už v roku 2013, by sa tak PSA mala stať druhou automobilkou produkujúcou „domáce“ elektroautá na našom trhu. Ostatné závody však nezaostávajú. Kia Motors a Jaguar Land Rover ohlásili zásadné pokroky v elektrifikácii svojich modelov tiež ešte v tomto roku.


Sieť by to mala zvládnuť
Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríče

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.