Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 00:00

Bratislava sa konečne dozvie, ako bude fungovať systém „vlakového metra“

Na chýbajúcu štúdiu sa Železnice odvolávali pri otázkach, prečo nemodernizujú chátrajúcu infraštruktúru v hlavnom meste.

Bratislava sa konečne dozvie, ako bude fungovať systém „vlakového metra“
Zdroj: HN/ Peter Mayer

Budúcnosť vlakovej dopravy v hlavnom meste bude známa zhruba o mesiac. Železnice po viacnásobných odkladoch dostanú štúdiu, ktorá sa zaoberá potenciálom mestských vlakov v Bratislave. Okrem iného rozhodne o tom, kde v hlavnom meste vyrastú nové železničné zastávky. „V týchto dňoch schvaľuje obstarávateľ štúdie, teda Železnice Slovenskej republiky a ministerstvo dopravy, analýzu nákladov, výnosov a analýzu rizík. Predpokladané uzatvorenie tejto etapy je koniec januára,“ informoval HN Ondrej Podolec, člen predstavenstva spoločnosti Reming Consult, ktorá štúdiu vypracúva.

Zhotoviteľov potom čaká posledná etapa prác, ktorej výsledkom bude vypracovanie celkovej správy zo štúdie a sformulovanie odporúčaní pre Železnice Slovenskej republiky a ministerstvo dopravy. „ŽSR predpokladajú ukončenie a odovzdanie štúdie realizovateľnosti vo februári 2019,“ povedal Dávid Bozsaky z odboru komunikácie Železníc. Reming Consult hovorí o definitívnom dokončení v marci.

Dôležitá štúdia, bez ktorej sa Železnice nechcú púšťať ani do väčších rekonštrukcií či výstavby v Bratislave, mešká už takmer rok a pol. Zhotovitelia tvrdia, že za to môže byrokracia. „Hlavným úskalím štúdie je veľmi zdĺhavý schvaľovací proces každého dôležitého kroku,“ tvrdí Podolec. Keďže na štúdiu finančne prispieva Brusel, k jednotlivým etapám sa musí okrem ŽSR, ministerstva dopravy, mesta a župy vyjadrovať aj Európska investičná banka a ich konzultant Jaspers. „Je to daň za to, že pri dôležitých infraštruktúrnych p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.