Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Úradom práce chýbajú ľudia. Doplácajú na to firmy, ktoré chcú zamestnať cudzincov

Úrady nestíhajú vydávať súhlasné stanoviská, cudzinci sa k nám dostávajú ťažšie.

Úradom práce chýbajú ľudia. Doplácajú na to firmy, ktoré chcú zamestnať cudzincov
Zdroj: Peter Mayer

Firmy na Slovensku narážajú čoraz častejšie na limity nášho trhu práce a zohnať potrebných ľudí je niekedy takmer nesplniteľná úloha. Potvrdzujú to aj najnovšie čísla, ktoré včera publikoval Štatistický úrad. Celkový rast zamestnanosti v novembri stagnoval a dosiahol podobné hodnoty ako v predchádzajúci mesiac. Čoraz potrebnejší sú tak cudzinci. Ich prijímanie malo byť od nového roka jednoduchšie a lehoty na vydanie pracovných povolení kratšie o polovicu. Úrady práce však mali ešte koncom minulého roka problémy splniť zákonom dané lehoty. Dôvodom je, paradoxne, aj tam nedostatok pracovnej sily, ktorý čakacie lehoty predlžuje.


Potrebujeme 80-tisíc ľudí
Rast zamestnanosti dosiahol v novembri 3,5 percenta, čo je o pár desatín viac ako v októbri. Ako ale upozornila analytička Národnej banky Helena Solčánska v komentári, čísla „naznačujú pokračujúce zmierňovanie tempa rastu v štvrtom štvrťroku 2018“. Vo väčšine odvetví totiž rast zamestnansoti zvoľnil. Voľných miest však aj naďalej pribúdalo a v novembri ich Úrad práce evidoval viac ako 80-tisíc.
Jediný spôsob, ako teda udržať ekonomický rast a produkciu firiem, je zamestnávanie cudzincov.

Uvedomuje si to aj vláda a od nového roka preto platia nové opatrenia, ktorých zámerom bolo zľahčiť príchod pracovnej sily zo zahraničia. Prax však zatiaľ za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.