Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Vládni analytici navrhujú novú daň z limonád. Majú ju Maďari aj Briti

Ochutené vody, džúsy, energetické nápoje, rôzne malinovky aj sirupy. Všetky tieto sladené nápoje môžu na Slovensku zdražieť.

Vládni analytici navrhujú novú daň z limonád. Majú ju Maďari aj Briti
Zdroj: Reuters

Stalo by sa tak, ak by došlo k zavedeniu novej spotrebnej dane. Podobne ako víno alebo cigarety by boli zdanené aj sladené limonády.

Zdanenie sladkých limonád nie je vo svete novinkou – poznajú ho napríklad britskí, mexickí či maďarskí spotrebitelia. Napríklad v Mexiku sa v jeho dôsledku znížila spotreba sladených nápojov o 12 percent za rok. Inštitút finančnej politiky z ministerstva financií vypracoval analýzu, podľa ktorej by „limonádová daň“ mala pozitívny efekt, ak by bola na úrovni 20 percent. „Nízka sadzba má informatívny charakter, zmeniť správanie spotrebiteľov dokáže skôr vyššia sadzba,“ píše sa v dokumente. Vládni analytici zároveň navrhujú, aby daň odvádzali priamo výrobcovia – tí by následne premietli zvýšenú cenu do spotrebiteľských cien. A ani to nepopierajú. Podľa Ľubice Novotnej, manažérky podnikových záležitostí v Nestlé, by určite museli prijať opatrenia. „Možností je viacero – od hľadania vnútorných rezerv cez úpravu receptúry po zvyšovanie cien,“ menuje Novotná.


Po alkohole, tabaku a pohonných látkach by mohla prísť spotrebná daň aj na nealkoholické nápoje. Konkrétne na tie s vysokým obsahom cukru. Za liter obľúbeného nápoja Coca-Cola zaplatia zákazníci Tesca dnes 1,09 eura. Po zavedení „limonádovej dane“ by ich rovnaký nákup mohol vyjsť minimálne na 1,30 eura.


Podľa Inštitútu finančnej politiky z ministerstva financií, ktorý prišiel s návrhom novej spotrebnej dane na sladené nápoje

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.