Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Vládni analytici navrhujú novú daň z limonád. Majú ju Maďari aj Briti

Ochutené vody, džúsy, energetické nápoje, rôzne malinovky aj sirupy. Všetky tieto sladené nápoje môžu na Slovensku zdražieť.

Vládni analytici navrhujú novú daň z limonád. Majú ju Maďari aj Briti
Zdroj: Reuters

Stalo by sa tak, ak by došlo k zavedeniu novej spotrebnej dane. Podobne ako víno alebo cigarety by boli zdanené aj sladené limonády.

Zdanenie sladkých limonád nie je vo svete novinkou – poznajú ho napríklad britskí, mexickí či maďarskí spotrebitelia. Napríklad v Mexiku sa v jeho dôsledku znížila spotreba sladených nápojov o 12 percent za rok. Inštitút finančnej politiky z ministerstva financií vypracoval analýzu, podľa ktorej by „limonádová daň“ mala pozitívny efekt, ak by bola na úrovni 20 percent. „Nízka sadzba má informatívny charakter, zmeniť správanie spotrebiteľov dokáže skôr vyššia sadzba,“ píše sa v dokumente. Vládni analytici zároveň navrhujú, aby daň odvádzali priamo výrobcovia – tí by následne premietli zvýšenú cenu do spotrebiteľských cien. A ani to nepopierajú. Podľa Ľubice Novotnej, manažérky podnikových záležitostí v Nestlé, by určit

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.