Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 10:54

Platy Slovákov prekonali historický míľnik. Rozdiel medzi Bratislavou a Prešovom je však extrémny

  • Priemerný plat v roku 2018 vôbec prvýkrát prekonal hranicu tisíc eur.
  • Platy rástli medziročne najviac v Trenčianskom a Žilinskom kraji.
  • Rozdiel medzi Bratislavou a Prešovom je takmer 500 eur.
  • Ukazuje to analýza mzdového portálu Platy.sk.
Platy Slovákov prekonali historický míľnik. Rozdiel medzi Bratislavou a Prešovom je však extrémny
Zdroj: OFZ

Priemerný plat v hrubom bol v roku 2018 po prvýkrát vyšší, ako tisíc eur. Mzdy na Slovensku rástli pomalšie, ako tomu bolo v roku 2017. V porovnaní s predošlým obdobím však vidíme druhý najvyšší rast. Ukazuje to analýza mzdového portálu Platy.sk.

Medziročne mzdy narástli v priemere o 55 eur v hrubom. Priemerný plat v roku 2018 vôbec prvýkrát prekonal hranicu tisíc eur.

V roku 2018 dosiahla priemerná mesačná základná mzda 1035 eur. Oproti roku 2017 je to nárast o 5,6 percenta. Aj keď platy stúpali o trochu menej, ako v roku 2017, v porovnaní s minulým obdobím je to druhý najrýchlejší rast.

Desať percent ľudí na Slovensku má plat nižší ako 605 eur v hrubom. Naopak, najlepšie platená desatina Slovákov zarába lepšie ako 1648 eur v hrubom.

Platy podľa krajov

Platy rástli medziročne najviac v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V oboch prípadoch narástla priemerná základná mzda o 6,9 percenta.

Naopak najmenej rástli platy v Prešovskom kraji. Tento región má zároveň najnižšiu priemernú mzdu na Slovensku.

Rozdiel medzi Bratislavou a Prešovom je extrémny

Porovnanie zamestnancov v Bratislavskom a Prešovskom kraji ukazuje obrovskú priepasť medzi platmi. Kým základný plat do 650 eur v hrubom majú v bratislavskom regióne iba zhruba tri percentá ľudí, v Prešove a okolí je to takmer 25 percent..

Ak sa pozrieme na plat nad dve tisíc eur v hrubom. V Bratislavskom kraji sa k takémuto číslu na výplatnej páske dostane viac ako desatina zamestnancov. V Prešovskom regióne sú to iba necelé dve percentá ľudí.

Mzdy podľa pozície

Najhoršie platenou pozíciou bola v minulom roku práca upratovačky. Priemerná základná mzda predstavovala 515 eur v hrubom. V kategórii najhoršie platených pozícií skončila ešte pomocná sila do kuchyne, poštový doručovateľ, opatrovateľ a osobný asistent či sanitár.

Keď sa pozrieme na najlepšie platené pozície mimo vrcholového manažmentu, tak na prvom mieste je IT povolanie. Priemerný základný plat IT architekta je 2889 eur v hrubom, čo je a ž o 179 percenta viac ako celoslovenská priemerná mzda. Prvú päťku najlepšie platených povolaní tvorí ešte pilot, advokát, IT projektový manažér a daňový poradca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.