Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Vodiči kamiónov a autobusov budú mladší

Ministerstvo vnútra s novelou otáľalo kvôli policajným štatistikám.

Osemnásťroční kamionisti a o tri roky starší autobusári. Zmeny v zákone o cestnej premávke majú priniesť nižší minimálny vek pre profesionálnych vodičov, a tým zlepšiť zamestnanosť v doprave. Dnes je ich vekový limit o tri roky vyšší. Vodiči chýbajú aj najväčším a najznámejším slovenským autobusovým dopravcom. Niektorí preto začali zamestnávať Ukrajincov či Srbov, ani to však nestačí.

„Ich prínos hodnotíme pozitívne, ale zamestnávanie vodičov z iných krajín ani ich presun v rámci krajiny však nie sú dlhodobo udržateľné riešenia,“ povedal riaditeľ Arrivy na Slovensku László Ivan. Podľa Združenia cestných dopravcov ČESMAD by trh dokázal prijať zhruba o tritisíc vodičov viac.

Chcú šoférov po škole
Združenie sa spolupodieľalo aj na tvorbe samotného zákona a prízvukuje, že výsledkom zmien má byť práve zlepšenie zamestnanosti. Jedným z dôvodov nepriaznivej situácie na trhu práce je podľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.