Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Reťazce opäť napadnú odvod. Už tento mesiac

Veľké reťazce spolu s opozíciou bojujú o prijatie predbežného opatrenia, ktoré pozastaví účinnosť zákona o osobitnom odvode.

Maloobchodné reťazce chystajú ďalší protiúder. Ten je odpoveďou na osobitný odvod, ktorý poslanci parlamentu schválili v decembri minulého roka. Slovenská aliancia moderného obchodu združujúca Billu, Kaufland, Lidl, Tesco a Terno v sťažnosti adresovanej Bruselu pripomenie, že odvod svojou povahou porušuje pravidlá vnútorného trhu. Odoslať by ju mala budúci týždeň. Prvej odpovede zo strany Európskej komisie by sa reťazce i verejnosť mohli dočkať už v marci. Komisia sa totiž musí vysloviť predtým, než peniaze odvedú prvé reťazce. Podobný prípad sa stal aj v susednom Poľsku, kde Komisia prijala predbežné opatrenie päť týždňov pred prvou platbou.

Tretie spochybnenie zákona
Sťažnosti, ktorú sa Slovenská aliancia moderného obchodu chystá podať najneskôr do konca januára, predchádzali dve ďalšie.


S prvou sa reťazce obrátili na Európsku komisiu tesne pred Vianocami. Urobili tak prostredníctvom advokátskej kancelárie. Cieľom sťažnosti bolo okrem iného aj prijatie predbežného opatrenia v podobe pozastavenia účinnosti zákona. V podnete poukázali na nepovolenú štátnu pomoc a diskrimináciu. „Zákon diskriminuje zahraničné subjekty, aby nerozširovali svoje podnikani

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.