Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 12:05 Aktualizované dňa 16.01.2019 o 13:40

U. S. Steel ohlásila v Košiciach významnú investíciu. Stáť bude 130 miliónov dolárov

  • Investícia bude v hodnote 130 miliónov dolárov, vytvorí aj nové pracovné miesta. Oceliarsky gigant má v súčasnosti 12-tisíc zamestnancov.
  • Vďaka novej linke bude oceliarsky gigant vyrábať výrobky najmodernejšej špičkovej kvality.

V prípade košických oceliarní U.S. Steel sa už roky hovorí o gigantickom investičnom dlhu vo výške jednej až dvoch miliárd eur.

Fabrika síce od roku 2009 preinvestovala okolo 900 miliónov eur, do skvalitnenia výrobných technológií a zvýšenia pridanej hodnoty oceliarskych produktov však šlo iba niečo vyše 100 miliónov eur.

To sa teraz zmení. Spoločnosť U.S. Steel Košice totiž vybuduje novú linku na výrobu elektrotechnickej ocele za približne 130 miliónov dolárov (115 miliónov eur.)

Linka bude vyrábať vysoko moderné a kvalitné plechy použiteľné pri výrobe elektromobilov alebo zariadení vyrábajúcich elektrickú energie. Jej ročná kapacita bude približne 100-tisíc ton,“ približuje investíciu prezident U.S. Steel Košice James Bruno.

Košické oceliarne tak reagujú na budúci dopyt po tomto druhu oceli. Vďaka novej výrobnej linke zacielia okrem súčasných odberateľov i na úplne nových.

Tieto plechy sa budú používať v budúcnosti pri výrobe elektromobilov. Vďaka požiadavkám našich zákazníkov vieme, že dopyt po elektrotechnických plechov porastie,“ dodáva James.

Investícia do zlepšenia výrobných kapacít sa zamestnanosti vo fabrike zásadne nedotkne.

Oceliarne priamo zamestnávajú spoločne s dcérskymi firmami približne 12-tisíc ľudí. Vláda výstavbu linku investičnou pomocou nepodporí. „Nedovoľujú to ani európske pravidlá,“ tvrdí minister hospodárstva Peter Žiga.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.