Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2019, 00:00

Výkup plastových fliaš zabezpečia veľkí hráči

Nový zálohovací systém majú v plnej miere financovať výrobcovia jednorazových nápojových obalov.

Výkup plastových fliaš zabezpečia veľkí hráči
Zdroj: Reuters

Zálohované plastové fľaše a plechovky od zákazníkov nevykupujeme! Takýto oznam si budú môcť od 1. januára 2022 prečítať napríklad zákazníci Jednoty, Delie, Maliny či predajní Kraj v akomkoľvek menšom obchode na Slovensku. A to napriek tomu, že za ne zaplatia záloh. Do medzirezortného pripomienkovania sa v pondelok dostal návrh zákona, ktorý vysvetľuje, akým spôsobom by malo fungovať zálohovanie jednorazových nápojových obalov. V návrhu sa uvádza, že plastové fľaše a plechovky budú musieť vykupovať len veľké predajne s rozlohou 300 štvorcových metrov. Pre malé obchody bude výkup dobrovoľný.


Automaty len vo veľkých predajniach
Spotrebitelia si za plastové fľaše priplatia 12 centov a za plechovky 10 centov. Záloh budú platiť za obaly s objemom od 0,1 litra do troch litrov a bude započítaný priamo v cene výrobku. Zákazníkov bude musieť o možnosti vrátenia obalu nápoja informovať priamo výrobca. Ak tak neurobí, hrozí mu pokuta vo výške od tisíc do päťtisíc eur.

Rovnaká sankcia hrozí obchodníkovi, ktorý neuvedie výšku zálohu na cenovke tovaru. Ľudia teda budú mať informáciu, koľko platia za samotný nápoj a koľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.