Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 16:29

Generálny tajomník OECD exkluzívne pre HN: Slovenská ekonomika čelí jednej časovanej bombe

V rozhovore pre HN vysvetľuje Mathias Cormann, akým hrozbám Slovensko čelí napriek všeobecne priaznivým hospodárskym vyhliadkam.

Generálnym sekretárom OECD ste sa stali minulý rok v júli, teda v ťažkých časoch pandémie. Aké sú vaše pocity z tejto práce?
Musím povedať, že je to veľmi vzrušujúca skúsenosť spolupracovať s členskými krajinami OECD a ostatnými krajinami sveta na hľadaní optimálnych riešení na najväčšie výzvy súčasnosti. K tomu patrí optimalizácia sily a kvality obnovy hospodárskeho rastu v období po pandémii. A to platí nielen pre Slovensko, ale aj pre ostatné krajiny sveta. Pre mňa osobne je to tretia návšteva Slovenska, naposledy som tu bol na konzultáciách minulý rok v novembri a teším sa na stretnutia, ktoré ma dnes čakajú.

Vlády celého sveta reagovali na prepad hospodárskej aktivity enormným zvýšením dlhu. Je zadlženie podľa vás možné riziko budúceho rastu?
Podľa mňa iné riešenie na krízu, ktorá nastane raz za sto rokov, ani nebolo. Pandémia zasiahla zdravie ľudí aj zdravie verejných financií zásadným spôsobom. Preto sa vlády a centrálne banky rozhodli veľmi rýchlo použiť na podporu ekonomiky fiškálne a monetárne zdroje. Na ochranu života a životných podmienok to bolo nevyhnutné. Podporné nástroje fungujú dodnes, len ich fokus sa zmenil. Musia sa viac pozerať dopredu smerom k budúcemu rastu, k digitálnej transformácii a procesom zozelenenia ekonomiky.

Rastové prognózy pre krajiny OECD sú relatívne priaznivé. Nakoľko ste si istí, že najhoršie je už za nami, prípadne máte poruke plán B alebo C?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.