Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 00:00

Z Bratislavy do Košíc a späť by sa dalo lietať za 150 eur

Odborník na letectvo Peter Kunkela v rozhovore pre HN hovorí, že ak štát bude chcieť zriadiť leteckého dopravcu, tak jedine s pomocou súkromníka.

Z Bratislavy do Košíc a späť by sa dalo lietať za 150 eur
Zdroj: Archív HN

Ministerstvo dopravy dostalo na stôl analýzu k národnému leteckému dopravcovi. Má podľa vás takýto projekt zmysel?
Letecká preprava zaznamenáva celoeurópsky nárast a Slovensko má dobrú pozíciu z hľadiska vzdušného priestoru. Preto si myslím, že národný dopravca by vedel generovať dostatočné tržby na to, aby mohol dlhodobo poskytovať služby. Otázka však je, či má byť tento národný dopravca štátnou spoločnosťou alebo súkromnou firmou so štatútom národného dopravcu. Ja si myslím, že toto dnes treba vyhodnotiť a uprednostniť riešenie, ktoré by bolo ekonomicky udržateľnejšie.


A ktoré by ste uprednostnili?
Som si stopercentne istý, že lepší by bol súkromný investor, lebo vie oveľa flexibilnejšie reagovať na potreby trhu a má väčšie šance uspieť v konkurenčnom boji.


Dokázal by však takýto dopravca pri dobrom ekonomickom zdraví prevádzkovať vnútroštátne lety?
Viem si predstaviť, že by na Slovensku lietali turbovrtuľové lietadlá a obsluhovali by dve alebo tri destinácie, ktoré by mali potenciál z hľadiska kúpnej sily. Ako kľúčovú vnímam linku Bratislava – Košice, nebudú však na nej postačovať dva lety, ako to bolo doteraz. Môžeme hovoriť napríklad o štyroch alebo piatich letoch v priebehu dňa, aby ľudia, ktorí služobne cestujú medzi týmito dvomi mestami, mohli prestať uvažovať o ceste autom.

Dala by sa táto linka udržať pri živote aj pri „ľudovej“ cene leteniek?
Za hodinu letu je trh ochotný zaplatiť 75 až 80 eur. V prípade, že by letenka z Bratislavy do Košíc a späť bola obchodovaná za cenu okolo 150 eur, tak by doprava mohla byť bez problémov prevádzkovaná.


Ktoré linky by mali ešte budúcnosť?
Z hľadiska vnútroštátnej dopravy je v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.