Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 00:00

Desiatky firiem majú záujem o znevýhodnených ľudí

Nedostatok zamestnancov riešia firmy zamestnávaním znevýhodnených uchádzačov o prácu. To sú napríklad ľudia s nízkym vzdelaním.

Desiatky firiem majú záujem o znevýhodnených ľudí
Zdroj: Peter Mayer

Aj napriek čoraz väčšiemu nedostatku pracovnej sily nastúpilo od nového roka do Železiarní Podbrezová 50 nových ľudí. Podnik ich našiel medzi takzvanými znevýhodnenými uchádzačmi o prácu, ktorí sú podľa ministra práce Jána Richtera jedným z riešení pre firmy. Noví zamestnanci pochádzajú z rómskej menšiny a budú v závode pracovať tri mesiace na skúšku a ak sa osvedčia, zapoja sa do spoločného projektu železiarní spolu s miestnym úradom práce. Cez ten získa firma dokopy takmer 420-tisíc eur, ktoré pôjdu na preplatenie polovice platu a mentoring. Podmienkou je, že musia zamestnanci odpracovať 12 mesiacov.


Ministerstvo pripravuje ďalšie výhody
Podobné projekty pritom môžu rozbehnúť firmy po celom Slovensku. „V tejto chvíli môžem povedať, že ten projekt je úspešný a je tu záujem ďalších podnikov takýmto spôsobom pokračovať,“ povedal na včerajšej tlačovej konferencii minister práce Ján Richter. Už na samotné výberové konanie totiž v decembri prišli stovky uchádzačov. Ako sa zatiaľ projektu darí však samotné Železiarne komentovať nechceli, na hodnotenie je podľa nich príliš skoro. To, že záujem o podobné programy majú aj iné firmy, potvrdil aj generálny riaditeľ ústredia práce Marián Valentovič. „Sú to desiatky zamestnávateľov, s ktorými máme naplánované v priebehu januára a februára rokovania,“ spresnil.


Nejde pritom o nejakú konkrétnu výzvu, je na firmách, aby začali rokovania s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.