Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 00:00

Obchodníci súhlasia s tým, aby im štát upravoval ceny

Most-Híd pripravuje novelu zákona o cenách. Jej hlavným cieľom je podpora domácich výrobcov.

Obchodníci súhlasia s tým, aby im štát upravoval ceny
Zdroj: TASR

Politici chcú obchodným reťazcom znemožniť nastavovať prirážky inak pre domácich a inak pre zahraničných dodávateľov. Prišli preto s konceptom primeranej obchodnej prirážky, ktorá sa má objaviť v novelizovanom zákone o cenách a má zabezpečiť korektný prístup obchodníka k svojim dodávateľom.

Obchodníci mali najskôr na novelu jasný názor: varovali pred rastom cien aj zúženou ponukou slovenských výrobkov. Dnes je všetko inak. Predkladateľ zákona Peter Antal zo strany Most-Híd pre HN uviedol, že minulý týždeň sa stretol so zástupcami slovenských i zahraničných obchodníkov a tí k novele nemali vážnejšie pripomienky. Odborníci napriek tomu varujú pred viacerými negatívnymi dosahmi. „Návrh zákona indikuje viacero závažných problémov, ktorých rozsah sa pohybuje v rovine ústavnoprávnej aj aplikačnej,“ upozorňuje Tomáš Mészáros z advokátskej kancelárie Kaduc & Partners.

Jeden sporný bod
Podľa pôvodného znenia návrhu nemala prirážka presiahnuť dvojnásobok prirážky uplatňovanej na rovnaký, porovnateľný alebo vzájomne zastupiteľný tovar. Práve s aplikáciou tejto vety v praxi mali obchodníci najväčší problém. Novela tak totiž nemala zohľadňovať, či pôjde o prirážky na čokoládu nižšej kvality alebo luxusné belgické pralinky.


Po stretnutí obchodníkov s navrhovateľmi zákona však pravdepodobne dôjde ku konsenzu. „Ak spresníme pojmy tak, aby bol jasný výklad tohto ustanovenia, Slovenská aliancia moderného obchodu nebude mať problém s týmito podmienkami,“ povedal Peter Antal, jeden z predkladateľov novely.

Po upravení to teda malo vyzerať tak, že porovnateľné prirážky budú uplatnené na slovenské maslo s 82 percentami tuku a na nemecké maslo s 82 pe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.