Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2019, 00:00

Plyn z Ruska k nám bude tiecť aj budúci rok

Eurokomisár v Bruseli predložil návrh nových dodávok od Gazpromu od roku 2020. Zamiešať karty však stále môžu blížiace sa voľby v Kyjeve.

Vyjednávania medzi Bruselom, Kyjevom a Moskvou o budúcnosti dodávok ruského zemného plynu cez Ukrajinu vrcholia. Desaťročná zmluva o preprave totiž končí už tento rok. Ako lukratívne palivo potečie potom, je zatiaľ otázne. V hre sú blížiace sa voľby na Ukrajine, ale aj dostavba plynovodu Nord Stream 2. Podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič však ohlásil zásadný pokrok – Rusko sa v zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu, a teda aj cez Slovensko, aj po roku 2019.

Na stole je konkrétny návrh
Najzákladnejší výsledok je v tom, že zo strany ruského ministra a šéfa Gazpromu jednoznačne zaznelo, že majú záujem na tom, aby tranzit cez Ukrajinu pokračoval aj po roku 2019,“ vyhlásil Šefčovič. Doplnil tiež, že na rokovaní v mene eurokomisie partnerom predložil konkrétny návrh s parametrami a číslami, ktorý má zabezpečiť, že prúdenie plynu cez Ukrajinu a Slovensko bude naďalej pokračovať „vo veľmi zaujímavých“ komerčných objemoch.


Podľa portálu Euractiv.com má ísť o 10-ročný kontrakt na prepravu 60 miliárd kubíkov plynu za rok a 30 miliárd

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.