Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2019, 14:32

Národný letecký dopravca? Išlo by o dosť veľké náklady vyhlásil Érsek

Minister dopravy si podľa vlastných slov splnil povinnosť predložením tohto materiálu, keďže to bolo aj v programovom vyhlásení vlády.

V prípade zriadenia národného leteckého dopravcu by išlo o dosť veľké náklady, ktoré by mal znášať aj štát. Uviedol to minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom kabinet vzal na vedomie informáciu o vytvorení podmienok na zriadenie národného leteckého dopravcu. Tá prezentovala výsledky analýzy.

Minister si podľa vlastných slov splnil povinnosť predložením tohto materiálu, keďže to bolo aj v programovom vyhlásení vlády.

​Výsledky analýzy by sa teraz mali podľa Érseka naštudovať a rozanalyzovať na viacerých fórach a potom sa rozhodne, čo ďalej.

Otázka je podľa neho v súčasnosti postavená tak, či chceme, aby bol zriadený národný letecký dopravca. "Sú to dosť veľké finančné náklady, ktoré by mal znášať aj v prvom kole štát, otázka návratnosti je potom ďalšie manažovanie tohto celého projektu," skonštatoval Érsek.

Národný letecký dopravca by mal v prípade zriadenia fungovať na trhovom princípe v plnom vlastníctve alebo s podielom štátu a mal by byť akciovou spoločnosťou.

V prvých piatich rokoch od založenia spoločnosti sa odhaduje celková finančná náročnosť investície v prípade nákupu lietadiel na takmer 175 miliónov eur a v prípade prenájmu na viac ako 127 miliónov eur.

Uvádza sa to v informácii o vytvorení podmienok na zriadenie národného leteckého dopravcu, ktorú predložilo na stredajšie rokovanie vlády ministerstvo dopravy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.