Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2019, 12:30

Česko a Slovensko plánujú spoločný energetický projekt. EÚ poskytne 91 miliónov

Cieľom projektu je modernizácia a zvýšenie efektivity distribučnej sústavy a prehlbovanie cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Českom.

Česko a Slovensko plánujú spoločný energetický projekt. EÚ poskytne 91 miliónov
Zdroj: Archív HN

Česká spoločnosť E.ON Distribúcia a slovenská firma Západoslovenská distribučná získali od Európskej komisie 91,2 milióna eur na spoločný projekt inteligentné energetické sústavy ACON Smart Grid.

ČTK to dnes oznámila hovorkyňa E.ON v ČR Martina Slavíková. Podľa nej ide o prvý projekt distribučných spoločností v strednej a východnej Európe, ktorý v Bruseli uspel medzi takzvanými projektami spoločného záujmu. Zároveň tento česko-slovenský energetický program získal v tomto regióne rekordný grant, dodala.

Na projekte ACON sa okrem distribučných spoločností podieľajú PPS v Českej a Slovenskej republike, tzn. firmy ČEPS a SEPS a ďalší partneri.

Celková hodnota projektu je podľa Slavíkovej 182,4 milióna eur, spolufinancovanie z európskych zdrojov tak pokryje polovicu jeho hodnoty. Zvyšné náklady si rovným dielom rozdelia E.ON Distribúcia a Západoslovenská distribučná.

Práce na modernizácii distribučných sústav začnú v oboch štátoch tento rok a budú pokračovať do roku 2024. Cieľom projektu je modernizácia a zvýšenie efektivity distribučnej sústavy a prehlbovanie cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Českom.

"Cieľom je pripraviť distribučnú sieť na budúce desaťročie, aby umožnila budúce pripojenie elektromobilov, batérií a ďalších zariadení, ktoré si zákazníci budú želať," uviedol dnes predseda predstavenstva E.ON Distribúcia Zdeněk Bauer.

Projekty spoločného záujmu predstavujú kľúčové prihraničné energetické infraštruktúrne projekty EÚ. Sú nevyhnutné pre vytvorenie jednotného energetického trhu a dosiahnutie dostupnej, bezpečnej a obnoviteľnej energie.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.