Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2019, 17:40

Košické električky prejdú úpravami. Dôvodom je porucha

Dôvodom boli dva incidenty počas necelého týždňa, pri ktorých pokazená súčiastka brzdového systému prerazila podlahu električiek v priestore pre cestujúcich.

Košické električky prejdú úpravami. Dôvodom je porucha
Zdroj: TASR/Diana Semanová

Mestský dopravca v Košiciach (DPMK) na východnom Slovensku upraví všetkých 46 električiek od českej firmy Pragoimex.

Dôvodom boli dva incidenty počas necelého týždňa, pri ktorých pokazená súčiastka brzdového systému prerazila podlahu električiek v priestore pre cestujúcich. Dodávateľ vyslal do Košíc svojich expertov.

Novinárom to dnes na brífingu v Košiciach povedal šéf DPMK Vladimír Padyšák. Kvôli incidentu, ktorého príčina zatiaľ nie je známa, DPMK časť električiek Vario LF2 plus dočasne odstavil z prevádzky.

"Všetky električky spomínaného typu budú zdvihnuté, demontujú sa podvozky a nad inkriminovanými brzdami budú namontované nerezové štíty," citovali média Padyšáka. DPMK minulý víkend upravil sedem električiek.

Podľa Padyšáka budú následne električky uvedené opäť do prevádzky, ale so zníženou maximálnou povolenou rýchlosťou na 50 kilometrov za hodinu. Nebudú už ale nasadzované na trati do košických oceliarní, na ktorej sa uvedené incidenty vyskytli. Obmedzenie v prevádzke električiek Vario zostane v platnosti do zistenia príčiny závady, ktorá nespôsobila zranenie cestujúcich.

Predseda predstavenstva Pragoimexu Vladimír Faltýsek uviedol, že spomínaný incident spoločnosť ešte nezaznamenala na žiadnom vozidle podobného typu, ktorých na trh dodala viac ako 300.

"Podrobne to analyzujeme. Nasadili sme tím odborníkov. Máme tu technického riaditeľa, človeka zodpovedného za softvér, projektanta vozidla," povedal Faltýsek.

Pri oboch závadách praskol brzdový kotúč zaisťovacej brzdy električky. Ten potom prerazil podlahu vozňa.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček pohrozil dodávateľovi električiek vypovedaním zmluvy, ak prijaté opatrenia nebudú dostatočné. Električky od Pragoimexu nakúpilo do Košíc bývalé vedenie mesta, ktoré zákazku financovalo z väčšej časti z európskych fondov. Niektoré médiá už skôr upozornili, že spomínané električky napríklad nie sú vybavené klimatizáciou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.