Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 00:00

Národný dopravca je možný, no nerentabilný

Projekt vlastných aerolínií podľa odborníkov môže fungovať v zahraničí, ale nie u nás.

Národný dopravca je možný, no nerentabilný
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Andrej Danko ako predseda Slovenskej národnej strany má jeden veľký sen a bojuje zaň už takmer rok. Postavil sa všetkým odborníkom, analytikom a aj kritikom. Národný letecký dopravca je pre neho priorita.

Keď v decembri české aerolinky ČSA zrušili posledný let medzi Bratislavou a Košicami, prišla povestná voda na mlyn pre argumentovanie vytvorenia vnútroštátnej linky, aby mohli Slováci lietať aspoň z Bratislavy do Košíc. Národný dopravca má však jeden veľký zádrh. „Pri národnom dopravcovi sa musel štát podieľať aj na vykrývaní strát,“ hovorí letecký odborník Ľubomír Krupár.

infografika
Zdroj: HNExistujú úspešní národní dopravcovia
Zatiaľ čo na Slovensku sa diskutuje, či by bol slovenský národný letecký prepravca rentabilný alebo nie, v Chorvátsku v tom majú jasno. Štátny dopravca Croatia Airlines uviedol, že jeho konsolidovaný čistý zisk v roku 2017 medziročne vzrástol z 820-tisíc eur na 3,6 mi

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.