Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 11:30

Predbehli nás aj Rwanda či Botswana. V rebríčku vnímania korupcie sme na tom najhoršie za šesť rokov

  • Slovensko dosiahlo 50 bodov zo sto možných.
  • ​V rámci EÚ, ktorej členské krajiny majú priemer 65 bodov, zostáva Slovensko stále podpriemerné.
  • Z krajín V4 sa najlepšie umiestnilo Poľsko, ktoré sa skončilo 36. mieste.
Predbehli nás aj Rwanda či Botswana. V rebríčku vnímania korupcie sme na tom najhoršie za šesť rokov
Zdroj: TASR

Slovensko sa v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie minulý rok prepadlo o tri priečky v porovnaní s rokom 2017. Vlani sme tak obsadili 57. priečku, čo je najhoršie umiestnenie Slovenska od roku 2013.

Lepšie ako Slovensko sa umiestnili napríklad africké krajiny Rwanda, Botswana alebo Namíbia. 

Slovensko dosiahlo 50 bodov zo sto možných. Z krajín EÚ je za Slovenskom len päť krajín, a to Maďarsko a balkánske štáty, píše sa v tlačovej správe Transparency International Slovensko (TIS).

"Trestanie korupcie ostáva naďalej žalostné. V roku 2018 bolo za korupčné trestné činy obžalovaných len 47 osôb, čo je najmenej od roku 2009, a polovica ročného priemeru obžalovaných v rokoch 2010-14," hodnotí postavenie Slovenska TIS.

Podpriemerné umiestnenie 

​V rámci Európskej únie, ktorej členské krajiny majú priemer 65 bodov, zostáva Slovensko stále podpriemerné. Z krajín Vyšehradskej štvorky sa najlepšie umiestnilo Poľsko, ktoré sa skončilo 36. mieste.

Hneď za ním o dve miesta horšie skončila Česká republika. Najhoršie sa umiestnilo Maďarsko, ktoré skončilo na 64. priečke.

USA sa prepadli

Napríklad Ukrajina skončila na 120. mieste, o ktoré sa delí s tromi africkými štátmi: Libériou, Malawi a Mali.

Ešte menej bodov než Ukrajina dostalo Rusko (28), ktoré sa umiestnilo na 138. priečke rovnako ako Guinea, Irán, Libanon, Mexiko a Papua-Nová Guinea.

Čína obsadila spolu so Srbskom 87. priečku, a predbehla tak napríklad Vietnam, ktorý je spolu s Moldavskom a Pakistanom 117.

Priemer všetkých hodnotených štátov predstavuje 43 bodov. Ku krajinám, ktoré najviac stratili, patria Spojené štáty. Prišli o štyri body, keď ich získali 71. Viac ich stratili už len Azerbajdžan (šesť) a Burundi (päť). Najväčší zisk si pripísali Omán (osem bodov) a Gambia (sedem).

Na konci rebríčka sú podobne ako predvlani Somálsko (desať bodov), Sýria a Južný Sudán (po 13 bodoch).

Výskum bol robený na základe zbierania názorov expertov a manažérov, tak ako oni vnímajú korupciu vo svojej vlastnej krajine.

Viac o metodológii výskumu si môžete potrieť vo videu nižšie:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.