Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2019, 10:55 Aktualizované dňa 01.02.2019 o 11:42

Je to špička ľadovca, reagujú potravinári na škandál s poľským mäsom

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora hovorí, že už dlhodobo upozorňujú na nedostatok slovenských potravín v školách.

Je to špička ľadovca, reagujú potravinári na škandál s poľským mäsom
Zdroj: Dreamstime

Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora vníma veľmi zle fakt, že pokazené poľské mäso sa dostalo do školských jedální a reštaurácií. 

"S veľkým znepokojením sme prijali túto informáciu, vnímame to ako špičku ľadovca toho, čo sa v posledných rokoch s dovozom na Slovensku deje," hovorí o škandále s poľským mäsom predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho. 

"Odkryl sa systém v jednotlivých štátoch, ale treba pozitívne vnímať ako zareagovala Štátna veterinárna a potravinová správa," uviedol Macho. 

Emil Macho hovorí o probléme nedostatku slovenských potravín v školských jedálňach. "Už dlhodobo hovoríme, že v školských jedálňach a inštitúciách sa neobjavujú slovenské výrobky. Preto pozitívne vnímame aj slová premiéra Petra Pellegriniho, kde vyzval jedálne, aby nakupovali a využívali slovenské výrobky a potraviny," dodal šéf poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Potravinári vyzývajú všetkých starostov, županov a úradníkov na ministerstve, aby hľadali spôsoby, ako dostať do škôl slovenské výrobky.

"Chceme, aby občania sledovali pôvod potravín ktoré nakupujú," hovorí Macho a zároveň dodáva, že na Slovensku sa podobný prípad stať nemôže. "Na slovenských bitúnkoch sa nemôže stať to čo v Poľsku. Bitúnky sú pod neustálou kontrolou," dodal. 

Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty hovorí, že "premiér ma moc naznačiť orgánom ktoré sú zodpovedne, aby sa naši ľudia stravovali dobre."

"Podpora, ktorú sme vyžiadali na vláde musí byť samozrejmá, nemôže byť vyžiadaná," dodal Šolty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.