Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 14:45

EuroCommerce podala sťažnosť na Slovensko. Dôvodom je daň pre reťazce

Sťažnosti EuroCommerce sú založené na názore, že táto daň je nezlučiteľná s právom EÚ v dvoch bodoch.

EuroCommerce podala sťažnosť na Slovensko. Dôvodom je daň pre reťazce
Zdroj: Pavol Funtál

Organizácia EuroCommerce v pondelok oznámila, že podala dve sťažnosti Európskej komisii (EK) zamerané na novú daň z maloobchodu zavedenú v Slovenskej republike, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára tohto roka.

EuroCommerce, stavovská organizácia so sídlom v Bruseli, ktorá zastupuje národné federácie a spoločnosti v sektore maloobchodu, veľkoobchodu a medzinárodného obchodu z 31 európskych krajín, na svojej stránke upozornila, že Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 zavádza daň, ktorá sa vzťahuje iba na zahraničné spoločnosti pôsobiace v krajine.

EuroCommerce vo svojej správe pripomenula, že novú daň z maloobchodu od zahraničných spoločností vyžaduje, aby zaplatili 2,5 percenta zo svojho čistého obratu, pričom vláda SR očakáva, že toto opatrenie prinesie do štátnej pokladnice 87 miliónov eur.

Sťažnosti EuroCommerce sú založené na názore, že táto daň je nezlučiteľná s právom EÚ v dvoch bodoch.

V prvom rade nezaťažením maloobchodných reťazcov vlastnených subjektmi Slovenskej republiky zavedenie novej dane predstavuje protiprávnu štátnu pomoc, ktorá sa podobá maloobchodným daniam navrhovaným predtým v Poľsku a Maďarsku. Tieto EK označila za nelegálnu.

Po druhé, ako upozornila EuroCommerce, diskriminačná povaha tejto dane porušuje jasnú zásadu slobody pre podniky usadzovať sa v iných členských krajinách Únie, čo je jedným zo základov európskej legislatívy.

EuroCommerce zastupuje v sektore maloobchodu okolo 5,5 milióna spoločností, z ktorých 99 percent tvoria malé a stredné podniky. Organizácia zohráva v európskom hospodárstve jedinečnú úlohu prepojenia medzi výrobcami a vyše 500 miliónmi spotrebiteľov v celej EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.