Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 09:50 Aktualizované dňa 05.02.2019 o 11:05

Šéf OECD Gurría na návšteve Slovenska: Máte najlepší dôchodkový systém, nemeňte ho

Premiér Peter Pellegrini sa stretol s generálnym tajomníkom OECD Josém Ángelom Gurríom.

Generálny tajomník OECD José Ángel Gurría dnes navštívil Slovensko a za jednu z najväčších výziev pre našu krajinu označil práve dochodkový systém.

Ako totiž upozorňuje medzinárodná organizácia aj v najnovšej ekonomickej správe o Slovensku, zavedenie dôchodkových stropov by značne oslabilo celý systém.

"Máte najlepší systém, nechajte ho tak!" povedal na tlačovej konferencii Gurría. "Nedávajte do ústavy žiadne čísla, lebo čísla sa vždy menia," dodal.

Narážal tým na návrh ústavného zákona poslancov zo Smeru, ktorým chcú určiť vek odchodu do dôchodku na 64 rokov pre mužov a pre ženy ešte menej podľa počtu detí.

Premiér Peter Pellegrini však uviedol, že politický a ekonomický pohľad sú dve odlišné veci, a Smer bude preto aj naďalej návrh o zastropovaní podporovať.

Za ďalšiu dôležitú výzvu označil Gurría to, že na Slovensku sa vytvára iba malá pridaná hodnota a to bude v budúcnosti ťahať dole náš rast. Aj preto nám OECD odporúča viaceré štrukturálne reformy v oblasti vzdelávania.

Pellegrini uznal, že tento problém naozaj máme. "Slovensko je stále na chvoste OECD, čo je spôsobené aj tým, že ako malá ekonomika sme závislí na rozhodnutiach matiek a tie takmer nikdy nesídlia tu," skonštatoval. Práve tejto otázke sa správa obsiahlo venuje. Taktiež podrobne analyzuje aj situáciu rómskej menšiny a možné riešenia.

Napriek všetkému je však OECD v odhadoch o našom raste optimistickejšia ako naše ministerstvo financií. Rast nášho HDP by mal podľa nich v tomto roku dosiahnuť 4.3 percent, vládni analytici pritom hovoria o 4 percentách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.