Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 11:32

Ceny bytov a domov na Slovensku stúpli na desaťročné maximum

Za svojim vrcholom z roku 2008 priemerná cena bývania zaostáva o 5,5 percenta.

Ceny bytov a obytných domov na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka stúpli na desaťročné maximum.

Tempo medziročného rastu cien týchto nehnuteľností bolo najrýchlejšie od začiatku roka 2017. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Meter štvorcový v bytoch a domoch stál vo štvrtom kvartáli roku 2018 v priemere 1463 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka to predstavuje nárast o 7,6 percenta.

"Pretrvávajúci značný dopyt po bývaní a slabá ponuka hlavne bytov bude aj v ďalších štvrťrokoch tlačiť na rast cien bývania. Ten bude do istej miery tlmený celkovými finančnými možnosťami záujemcov o zaobstaranie bývania," uviedli v komentári analytici NBS.

Za svojim vrcholom z roku 2008 priemerná cena bývania zaostáva o 5,5 percenta. Samotné byty ale zdraželi na nové maximum. Tradične najdrahšie bývanie je v Bratislavskom kraji, kde je aj najvyššia životná úroveň z celej krajiny.

Pôžičky na financovanie kúpy bytu či domu v minulosti prispeli k rastúcemu dlhu Slovákov. NBS vlani v lete sprísnila pravidlá poskytovania úverov, a to vrátane hypoték. Cieľom opatrenia je okrem iného zamedziť výraznému zadlžovaniu ľudí v porovnaní s ich príjmami.

V Česku predvlani rástli ceny nehnuteľností po väčšinu roka najrýchlejšie v celej Európskej únii, v priemere o 16 percent. Podľa odhadu Českej národnej banky sa tiež zvýšilo nadhodnotenie cien bytov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.