Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 00:00

Firma chce na východe preinvestovať viac ako 50 miliónov. Od štátu žiada významné postavenie

Spoločnosť v Kežmarku preinvestuje 51 miliónov a v regióne vytvorí viac ako 500 pracovných miest.

Firma chce na východe preinvestovať viac ako 50 miliónov. Od štátu žiada významné postavenie
Zdroj: Peter Mayer

Vytvoriť aspoň tristo pracovných miest a preinvestovať minimálne sto miliónov v regióne, kde je miera nezamestnanosti najmenej 15 percent. To je podmienka na to, aby investor mohol žiadať o štatút významnej investície. Tie sa nerozdávajú často. Naposledy ju získal strategický park Haniska.


Práve o štatút významnej investície aktuálne žiada aj spoločnosť Mubea Automotive, ktorá plánuje v Kežmarku preinvestovať 51 miliónov eur a zamestnať viac ako 500 ľudí z regiónu, pričom vytvorí výrobné i vývojové centrum. Aktuálna miera nezamestnanosti v Kežmarku je podľa Úradu práce sociálnych vecí a rodiny 15,2 percenta. „Kežmarok spolu so susednými okresmi Sabinovom a Levočou patria k najmenej rozvinutým okresom na Slovensku. Príchod významného investora do tohto regiónu preto vláda a ministerstvo hospodárstva vítajú, keďže môže výrazne prispieť k znižovaniu regionálnych rozdielov, uviedol pre HN hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.


V Kežmarku umiestni výrobu i vývoj
Výstavba závodu by sa mala začať už na jar tohto roka. Spoločnosť Mubea na rozbeh požiadala aj o poskytnutie investičnej pomoci vo výške 14,95 milióna eur. Dotácia je rozložená na obdobie od roku 2018 do roku 2025. „Táto pomoc bude v dvoch formách, jednak v daňovej úľave a tiež formou priamych peňazí na nákup investičného majetku,“ uviedol po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.