Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 17:26

Komisia zverejnila zimnú prognózu. Výhľad slovenskej ekonomiky sa nemení

Slovenská ekonomika bude aj naďalej patriť k najrýchlejšie rastúcim v EÚ.

Komisia zverejnila zimnú prognózu. Výhľad slovenskej ekonomiky sa nemení
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku rásť o 4,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo ju radí spolu s Írskom k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám Európskej únie (EÚ).

Vyplýva to zo zimnej hospodárskej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK). Komisia tak v prípade Slovenska ponechala bez zmeny svoju jesennú prognózu. HDP celej EÚ by malo v tomto roku vzrásť o 1,5 percenta. 

V roku 2020 by sa malo tempo rastu mierne znížiť na 3,5 percenta HDP. "Napriek globálnej neistote v obchodných vzťahoch, vývozy budú kvôli rastúcemu objemu automobilovej produkcie výrazným prispievateľom k hospodárskemu rastu," uviedla EK v prognóze.

Klesajúca nezamestnanosť a rastúce mzdy ťahajú hore aj infláciu, a to na 2,5 percenta v roku 2019, ktorá je tak po Estónsku a Lotyšsku treťou najvyššou v eurozóne. V roku 2020 by mala inflácia mierne klesnúť na 2,4 percenta, napriek tomu by bola najvyššou v rámci krajín eurozóny. 

Výhľad rastu slovenskej ekonomiky v ostatných týždňoch znížila o desatinu percentuálneho bodu na 4,2 percenta HDP Národná banka Slovenska a ešte radikálnejšie, o pol percentuálneho bodu na štyri percentá znížilo predpoklad rastu HDP aj Ministerstvo financií SR. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakáva podľa najnovšieho výhľadu rast slovenskej ekonomiky o 4,3 percenta HDP. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.