Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2019, 00:00

Šéf OECD Gurría pre HN: Montujete príliš veľa áut

Slovensko patrí v hospodárskom raste medzi európskych lídrov, prílišné zameranie na montáž vozidiel to môže zvrátiť, varuje generálny tajomník OECD v rozhovore pre HN.

Šéf OECD Gurría pre HN: Montujete príliš veľa áut
Zdroj: Pavol Funtál

Slovensko vyrába príliš veľa automobilov v poslednej etape, teda vo fáze finálneho zmontovania. A práve to by sa našej ekonomike mohlo v čase globálnych problémov vypomstiť. „Otázkou je, koľko pridanej hodnoty takáto výroba prináša. Naozaj nie veľa,“ varuje v exkluzívnom rozhovore pre HN José Ángel Gurría, generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj. Šéf prestížneho zoskupenia ekonomicky najvyspelejších krajín sveta navštívil tento týždeň Bratislavu, aby predstavil ekonomický prehľad OECD pre Slovensko.

Naša ekonomika je podľa Gurríu veľmi úspešná a v raste HDP patrí medzi európskych lídrov. To sa však môže rýchlo zmeniť pri očakávanom globálnom hospodárskom spomalení. „Malé otvorené ekonomiky, akou je bezpochyby aj Slovensko, budú trpieť dosahmi zníženého dopytu na hlavných exportných trhoch,“ upozorňuje Gurría.

Slovensko, ktoré tento rok predsedá OECD, by preto malo výraznejšie posilniť podiel služieb vo svojom hospodárstve. To sa však nezaobíde bez toho, aby pracovníci v našej krajine získali nové zručnosti nevyhnutné pre nástup digitalizácie. „Máme v tomto smere určité obavy. Dospeli sme k záveru, že jedna štvrtina pracovnej sily na Slovensku nemá digitálne zručnosti. Zjednodušene by sa dalo povedať, že sú digitálne negramotní,“ tvrdí Gurría, ktorý stojí na čele OECD už takmer 13 rokov.

Ďalším znepokojujúcim údajom je podľa neho fakt, že nové technológie zmenia a narušia profesie zhruba jednej tretiny pracovníkov na Slovensku. Naša krajina z tohto dôvodu musí prijať reformy vzdelávacieho systému. Predovšetkým je potrebné zamerať sa na kvalitný odborný výcvik a celoživotné vzdelávanie.

Slovensko musí zmeniť svoj vzdelávací systém, aby naučilo pracovníkov nové zručnosti, tvrdí pre HN José Ángel Gurría, generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.

Tento týždeň ste v Bratislave predstavili ekonomický prehľad OECD pre Slovensko. Aké sú vaše hlavné odporúčania pre našu krajinu?
V prvom rade by som chcel Slovensku zablahoželať k jeho ekonomickému výkonu. Dosiahli ste viac ako dvojnásobok úrovne rastu v eurozóne. Rastiete pravdepodobne druhým, možno tretím najrýchlejším tempom v Európe. Dokonca je možné, že sa posuniete na prvé miesto. V ekonomickom výhľade OECD sme zástupcom slovenskej vlády povedali, že na tento rok očakávame rast vašej ekonomiky o 4,3 percenta hrubého domáceho produktu. Prirodzene, takýto rast nebude trvať večne. Momentálne prechádzame do fázy určitého globálneho spomalenia.

Čo to bude znamenať pre našu ekonomiku?
Nevyzerá to príliš optimisticky. Dá sa očakávať, že v nasledujúcom výhľade OECD znížime odhad rastu európskej aj svetovej ekonomiky. Tento výhľad zverejníme v marci, mohlo by sa tak teda stať už o niekoľko týždňov. Takže možno aj odhad rastu slovenskej ekonomiky znížime k štyrom percentám, čo však stále bude dvojnásobok úrovne svetového hospodárskeho rastu.

Na čo konkrétne musíme byť pri príchode prvých problémov pripravení?
Malé otvorené ekonomiky, akou je bezpochyby aj Slovensko, budú trpieť dosahmi zníženého dopytu na ich hlavných exportných trhoch. Vy ako exportná ekonomika potrebujete umiestniť vaše produkty na zahraničných trhoch a tam ich musíte predávať. Ak však tieto trhy budú rásť pomalšie, prirodzene to bude mať dosah na zníženie celkového dopytu. Ďalšou vecou je, ako ste integrovaní v hodnotovom reťazci výroby.

Čo tým máte na mysli?
Jednoducho vyrábate príliš veľa automobilov v poslednej fáze. Otázkou však je, koľko pridanej hodnoty prichádza s týmito aktivitami. Naozaj nie veľa. A v neposlednom rade by ste si mali položiť otázku, ako môžete zaručiť, že pracovná sila na Slovensku bude mať dostatok zručností, kvalifikácie a nevyhnutných schopností, aby dokázala čeliť novému digitálnemu prostrediu.

Myslíte si, že v tomto smere zaostávame za konkurenciou?
Máme v tomto smere určité obavy. Dospeli sme k záveru, že jedna štvrtina pracovnej sily na Slovensku nemá digitálne zručnosti. Zjednodušene by sa dalo povedať, že sú digitálne negramotní. Ďalším znepokojujúcim údajom je fakt, že nové technológie zasiahnu a zmenia profesie zhruba jednej tretiny pracovníkov. Takže to pre vás bude veľká výzva. Jedna vec je totiž to, že váš súčasný ekonomický model je dobrý a úspešný. Inou otázkou je však to, aby ste si tento úspech udržali. Aby sa tak naozaj stalo, musíte zmeniť dôraz na niektoré oblasti a viac sa pozerať na individuálne schopnosti pracovníkov. Skrátka zabezpečiť, aby získali tie správne zručnosti pre budúcnosť.

Počas návštevy ste tiež povedali, že ak chce Slovensko byť inovatívnou ekonomikou, musí nevyhnutne prijať reformy. Ktoré reformy sú podľa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.