Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2019, 13:38

Ak zlacnené, tak slovenské. V letákoch bude povinná polovica domácich potravín

Do budúcna môže dokonca dôjsť k plošnému zákazu papierových akciových letákov.

Ak zlacnené, tak slovenské. V letákoch bude povinná polovica domácich potravín
Zdroj: Pavol Funtál

V letákoch supermarketov, ktoré si v schránkach pravidelne nachádza väčšina slovenských domácností, bude po novom inzerovaných viac domácich potravín. Nejde však o aktivitu reťazcov, ale novú povinnosť, ktorú im prináša zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

Parlament totiž schválil aj pozmeňujúci návrh poslankyne koaličnej SNS Evy Antošovej, podľa ktorého bude musieť byť v každom letáku od obchodného reťazca najmenej 50 percent slovenských potravín.

"Do budúcna určite budeme navrhovať, aby letáky v papierovej podobe boli zrušené," avizoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macho. Zákon ako celok je Macha zhodou v rámci celej agropotravinárskej vertikály.

Opozičná SaS zákon kritizovala s tým, že pomer slovenských potravín v letákoch je nezmyselnou reguláciou. Liberáli vyhlásili, že tento zákon nechajú posúdiť ústavným súdom.

"Toto bude náš opozičný príspevok k zlepšeniu podnikateľského prostredia, pretože sme presvedčení, že niektoré ustanovenia tohto zákona sú v rozpore s ústavou i záväzkami, ktoré Slovensko prijalo členstvom v Európskej únii," tvrdí SaS.

Šéfka rezortu pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) tvrdí, že „obchodovanie s potravinami nemohlo ďalej fungovať podľa doterajších pravidiel“. "Očakávame, že novelou tohto zákona sa ľahšie a jednoduchšie bude práve týmto dodávateľom a potravinárom dýchať," myslí si šéfka agrorezortu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.