Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 00:00

Papier ťaží z boja proti plastom

Investičný stimul od štátu nám pomohol presvedčiť zahraničných akcionárov, že máme vládnu podporu, hovorí Miloslav Čurilla, predseda Predstavenstva Mondi SCP Ružomberok.

Minulý mesiac ste dostali ocenenie Krištáľové krídlo za hospodárstvo, ktoré bolo spojené aj s jednou z najväčších investícií v histórii Mondi SCP. V akom štádiu je tento projekt?
Investícia sa vyvíja veľmi dobre. V decembri sme začali s prípravou územia a stavebnými prácami a v týchto dňoch dodávateľ stavebných prác prevzal stavenisko. Máme podpísané hlavné kontrakty, čo sa týka buď dodávateľa technológie, alebo dodávateľa stavebných prác. Na projekte sa intenzívne pracuje.

Ak sa nemýlim, tak dokončený by mal byť v roku 2020.
Áno. Podľa stále platného harmonogramu na jeseň 2020 by sme mali spúšťať výrobu.

Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by mohlo dôjsť k oneskoreniu?
Zatiaľ nie. Samozrejme, počasie je mimo našej kontroly a tento rok zima nehrá s nami. Napadlo veľa snehu a je chladnejšie, keď to porovnáme s minulým rokom. Máme určite malé rezervy, no ak by takéto počasie bolo dlhšie obdobie, mohlo by nám to spôsobiť problém.


O tejto investícii sa hovorilo ešte v rokoch 2015 a 2016. Vtedajší premiér Robert Fico bol u vás na návšteve. Vtedy sa riešilo, či investícia za 340 miliónov eur pôjde alebo nepôjde na Slovensko, teda do Poľska. Nakoniec je u nás. Vďaka čomu?
Vďaka nám.

Mohli by ste to rozviesť? Zrejme ste tú investíciu nezískali preto, že ste boli investorom sympatickí.
Nie, nie. Samozrejme, treba za tým vidieť úsilie manažmentu SCP a výsledky, ktoré máme za posledné obdobie. Za 16 rokov sme realizovali veľmi veľa projektov a myslím si, že sme presvedčili obidvoch akcionárov o tom, že vieme robiť veľké projekty. Lebo v princípe to je o tom, že dostanete alebo žiadate od akcionárov realizáciu veľkého projektu za veľa peňazí. Otázka je, či to dokážete urobiť, dokážete to postaviť a potom prevádzkovať. Takáto investícia obrovského rozsahu sa chystá sedem rokov. Bol som pri tom a je fantastické, že si presne pamätám deň, keď sme to prvýkrát spomenuli a začali oživovať tú myšlienku, a dnes sa pozerám, ako sa stáva skutočnosťou. Kritické bolo to, že vtedy sa nám podarilo dostať vládu Slovenskej republiky

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.