Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 00:00

Papier ťaží z boja proti plastom

Investičný stimul od štátu nám pomohol presvedčiť zahraničných akcionárov, že máme vládnu podporu, hovorí Miloslav Čurilla, predseda Predstavenstva Mondi SCP Ružomberok.

Minulý mesiac ste dostali ocenenie Krištáľové krídlo za hospodárstvo, ktoré bolo spojené aj s jednou z najväčších investícií v histórii Mondi SCP. V akom štádiu je tento projekt?
Investícia sa vyvíja veľmi dobre. V decembri sme začali s prípravou územia a stavebnými prácami a v týchto dňoch dodávateľ stavebných prác prevzal stavenisko. Máme podpísané hlavné kontrakty, čo sa týka buď dodávateľa technológie, alebo dodávateľa stavebných prác. Na projekte sa intenzívne pracuje.

Ak sa nemýlim, tak dokončený by mal byť v roku 2020.
Áno. Podľa stále platného harmonogramu na jeseň 2020 by sme mali spúšťať výrobu.

Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by mohlo dôjsť k oneskoreniu?
Zatiaľ nie. Samozrejme, počasie je mimo našej kontroly a tento rok zima nehrá s nami. Napadlo veľa snehu a je chladnejšie, keď to porovnáme s minulým rokom. Máme určite malé rezervy, no ak by takéto počasie bolo dlhšie obdobie, mohlo by nám to spôsobiť problém.


O tejto investícii sa hovorilo ešte v rokoch 2015 a 2016. Vtedajší premiér Robert Fico bol u vás na návšteve. Vtedy sa riešilo, či investícia za 340 miliónov eur pôjde alebo nepôjde na Slovensko, teda do Poľska. Nakoniec je u nás. Vďaka čomu?
Vďaka nám.

Mohli by ste to rozviesť? Zrejme ste tú investíciu nezískali preto, že ste boli investorom sympatickí.
Nie, nie. Samozrejme, treba za tým vidieť úsilie manažmentu SCP a výsledky, ktoré máme za posledné obdobie. Za 16 rokov sme realizovali veľmi veľa projektov a myslím si, že sme presvedčili obidvoch akcionárov o tom, že vieme robiť veľké projekty. Lebo v princípe to je o tom, že dostanete alebo žiadate od akcionárov realizáciu veľkého projektu za veľa peňazí. Otázka je, či to dokážete urobiť, dokážete to postaviť a potom prevádzkovať. Takáto investícia obrovského rozsahu sa chystá sedem rokov. Bol som pri tom a je fantastické, že si presne pamätám deň, keď sme to prvýkrát spomenuli a začali oživovať tú myšlienku, a dnes sa pozerám, ako sa stáva skutočnosťou. Kritické bolo to, že vtedy sa nám podarilo dostať vládu Slovenskej republiky do Ružomberka a tá svojím uznesením podporila túto investíciu. Podporila nás aj tým, že udelila investičný stimul tomuto projektu. Ten stimul nám niektorí novinári zvyknú vyhadzovať na oči a nechcú si to nechať vysvetliť. V prvom rade to nie je o peniazoch. Ide o to, že v tejto fáze prípravy projektu to je skôr politická deklarácia, ktorá nám pomohla presvedčiť akcionárov, tých zahraničných, že máme doma politickú podporu od vlády.

Bol ten stimul rozhodujúci pre získanie investície?
Ten stimul je prísľub, že vám odpustia časť daní v budúcnosti. No vy tie peniaze investujete teraz a až po piatich rokoch vám odpustia nejaké dane. Je to fajn, ja nehovorím, že to na ten ekonomický model nemalo pozitívny vplyv. Ale nie je to ten moment, bez ktorého by sme to neurobili. Zoberte si, že samotná investícia vygeneruje obrat spoločnosti na úrovni 350 miliónov eur a návratnosť tohto projektu je zhruba 10 rokov. To znamená, že 50 miliónov eur, ktoré máme sľúbené, nie je to, čo môže zakývať stabilitou. Určite to však zlepší situáciu na projekte.

Ako sa pozeráte na to, že boli aj v minulosti výhrady proti stimulom? Údajne deformujú trh, lebo časť firiem ich dostáva, časť firiem nedostáva. Je to fér? Ako sa pozeráte na takéto odozvy?
Ja som sa to dokonca snažil komunikovať aj počas večera, keď nám udelili Krištáľové krídlo za tento projekt. Myslím si, že je veľmi dôležité podporovať priemysel. Priemysel má v národnom hospodárstve kritickú pozíciu v tom, že ak máte v národnom hospodárstve úspešný priemysel, moderný priemysel, ktorý vytvára hodnoty, tak potom môžete hovoriť o tom, že spoločnosť dokáže vytvárať podmienky pre ľudí, ktorí môžu komfortne žiť. To znamená, že priemysel je ekonomická základňa. Čiže z tohto dôvodu vnímam, že podpora pre tradičný priemysel a priemysel založený na obnoviteľných zdrojoch surovín na Slovensku je podľa mňa úplne v poriadku. Ako som uviedol na galavečere – u nás v podniku je v prevádzke papierenský stroj, ktorý bol postavený v roku 1907 za Rakúsko-Uhorska. Príďte sa pozrieť. V tej istej hale, ten istý stroj – teda nie úplne ten istý, pretože sme ho modernizovali v roku 1996 – stále pracuje. Je tam zamestnaných sto až 150 ľudí, vytvára pridanú hodnotu. Tento stroj vyrába papier, ktorý predávame v celej Európe a je veľmi žiadaný. Chcem ukázať, ako je dôležité podporovať tradičný domáci priemysel, ktorý je založený na obnoviteľnej domácej surovine.

Ak sa nemýlim, tak 95 percent vašej produkcie smeruje práve do zahraničia. Zmenia sa po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.