Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 00:00

Štát dá farmárom na naftu 30 miliónov eur

Štát bude poľnohospodárom preplácať naftu. Tí však zatiaľ nevedia, ako môžu o pomoc žiadať.

Štát dá farmárom na naftu 30 miliónov eur
Zdroj: Reuters

Prezident Andrej Kiska svojím podpisom minulý štvrtok odobril zákon z dielne poslancov koaličnej SNS. Ten má podľa predkladateľov pomôcť prvovýrobcom vysporiadať sa s prevádzkovými nákladmi, ktoré im vyplývajú z ich poľnohospodárskej činnosti. Problémom je, že pomoc má síce svoju účinnosť nadobudnúť už prvého marca, no ani sami roľníci nevedia, ako presne bude fungovať, či na ňu majú nárok a ani to, ako o ňu môžu požiadať. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších informácií o štátnej pomoci, ktorá je v agrosektore známa pod pojmom zelená nafta.

1. Ako bude fungovať štátna pomoc?
Štát bude vybraným poľnohospodárom uhrádzať finančné náklady súvisiace so spotrebovanou naftou, ktorú využijú na farmárske účely. „Táto úprava poskytovania pomoci formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov predstavuje významný moment pre poľnohospodársku prvovýrobu,“ uvádzajú poslanci v dôvodovej správe. Vyplácanie by malo prebiehať prostredníctvom Pôdohospodárskej platobn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.