Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 18:30

Slovenská spotreba energie rástla rekordne, sme na čele Únie. Pritom ju máme znižovať

  • Cieľom Bruselu je spotrebu energie dlhodobo znižovať.
  • Medziročná spotreba u nás však rástla najrýchlejšie v celej Európskej únii.
Slovenská spotreba energie rástla rekordne, sme na čele Únie. Pritom ju máme znižovať
Zdroj: Reuters

Kedysi šampión v úsporách, dnes v raste spotreby. Kým ešte pred pár rokmi Slovensko dosiahlo najväčšie zníženie energetickej náročnosti spomedzi členských krajín Únie, dnes mu patrí prvenstvo v opačnej disciplíne.

Podľa najnovších údajov Eurostatu totiž Slovensko zaznamenalo najvýraznejší rast spotreby energií za rok 2017 v celej európskej dvadsaťosmičke. Záväzok Bruselu je pritom do roku 2020 spotrebu energie znižovať. Analytici tvrdia, že za slovenským prvenstvom stojí hospodársky rast a zároveň varujú, že dosiahnutie spoločných európskych cieľov je ohrozené.

Slovensko míňalo najviac

Ako uvádza Eurostat, spotreba energie v členských štátoch Európskej únie rástla v roku 2017 už tretí rok po sebe. Koncová spotreba energie, čiže taká, ktorá nezahŕňa spotrebu samotného energetického sektora, sa naprieč štátmi Európskej únie medzi rokmi 2016 a 2017 menila pozitívne aj negatívne.

Kým v štyroch štátoch – Belgicku, Spojenom kráľovstve, Taliansku a Slovinsku mierne klesla, vo väčšine štátov rástla. Najvýraznejší rast zaznamenali Slovensko, Malta a Poľsko.

Na Slovensku sme míňali energie dokonca niekoľkonásobne viac oproti priemeru.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.