Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2019, 10:34 Aktualizované dňa 14.02.2019 o 11:55

Rast ekonomiky výrazne spomalil. Dôvody treba hľadať mimo Slovenska, tvrdí analytik

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu Slovenska v poslednom štvrťroku vlaňajška spomalilo na 3,6 percenta z 4,6 percenta v treťom kvartáli.

Rast ekonomiky výrazne spomalil. Dôvody treba hľadať mimo Slovenska, tvrdí analytik
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Slovenská ekonomika v štvrtom štvrťroku 2018 spomalila tempo rastu oproti predchádzajúcemu kvartálu na 0,8 percenta. V treťom štvrťroku jej medzikvartálny rast po revízii údajov dosiahol jedno percento. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes vo svojom rýchlom odhade zverejnil Štatistický úrad.

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska v poslednom štvrťroku vlaňajška spomalilo na 3,6 percenta z 4,6 percenta v treťom kvartáli, kedy hospodárstvo krajiny rástlo najrýchlejšie od konca roka 2015.

Slovenskí štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia začiatkom marca.

"Rast slovenského hospodárstva v závere roka sklamal a výrazne zaostal za výkonom z predchádzajúcich štvrťrokov aj za očakávaniami. Dôvody výraznejšieho spomalenia dynamiky rastu je potrebné hľadať pravdepodobne najmä v externom prostredí, ktoré sa podpísalo na slabších číslach domáceho priemyslu," komentoval zverejnené dáta analytik bankového domu UniCredit Bank Czech republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

V priemere za celý minulý rok HDP Slovenska stúpol o 4,1 percenta. To bol najlepší výsledok od roku 2015, kedy ekonomiku krajiny priaznivo ovplyvnilo dočerpávanie peňazí z európskych fondov z predchádzajúceho programového obdobia.

Spolu s rastom ekonomiky sa zvýšila aj zamestnanosť. Vo štvrtom vlaňajšom štvrťroku medziročne o 1,7 percenta oproti rastu o 1,9 percenta v treťom kvartáli.

Ministerstvo financií minulý týždeň zhoršilo výhľad rastu domácej ekonomiky na tento aj na ďalšie dva roky. Dôvodom je slabnúci zahraničný dopyt a vývoj u kľúčových obchodných partnerov Slovenska.

​Na tento rok úrad počíta s rastom HDP o štyri percentá oproti predchádzajúcemu odhadu na úrovni 4,5 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.