Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 13:06

Odvod pre reťazce stál domácnosti 50 miliónov. Príde ďalšie zvýšenie cien, tvrdia analytici

Analytici upozorňujú, že odvod pre reťazce sa zásadným spôsobom preniesol do cien potravín.

Odvod pre reťazce stál domácnosti 50 miliónov. Príde ďalšie zvýšenie cien, tvrdia analytici
Zdroj: Reuters

Odvod pre reťazce vstúpil v platnosť začiatkom tohto roka. Slovenské domácnosti kvôli nemu prišli o 50 miliónov eur, vypočítali analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Štatistický úrad zverejnil výsledky inflácie za január 2019. Z výsledkov vyplýva, že ceny stúpli oproti decembru o 2,2 percenta, pričom ceny potravín a nealkoholických nápojov stúpli o tri percentá.

Ministerstvo financií k tomu napísalo: „Vplyv zavedenia odvodu z reťazcov bol na rast cien minimálny. Do celkovej inflácie na úrovni 2,2 percenta prispel odvod z reťazcov len približne 0,1 percentuálnym bodom.“

"Čísla sedia, ale slovíčka "minimálne" a "len" sú mýlením verejnosti," píšu analytici v tlačovej správe. "Príspevok 0,1 percentuálneho bodu totiž znamená, že odvod pre reťazce sa na raste januárových cien podieľal takmer jednou dvadsatinou," dodávajú. 

Analytici vo svojich výpočtoch uvádzajú, že ak si toto číslo prepočítame na nominálne hodnoty, tak pri celkovej spotrebe domácností, čo je 50 miliárd eur, tvorí tento nárast sumu 50 miliónov eur. Práve o túto sumu by mali byť peňaženky domácností ľahšie.

Analytici ďalej upozorňujú, že odvod ešte neplatia dva veľké reťazce, ktoré majú 37 percentný podiel na tržbách všetkých reťazcov, a ktoré majú účtovný rok posunutý až na marec.

"Ministerstvo zároveň nevyčíslilo vplyv odvodu na iné tovary, ako potraviny. Odvod sa totiž platí z celkového obratu, nie z obratu potravín," vysvetľujú.

Analytici upozorňujú, že odvod pre reťazce sa zásadným spôsobom preniesol do cien potravín a po marci môžeme očakávať ďalšie zvýšenie cien. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.