Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2019, 18:30

Hovorí sa o nich ako o budúcej rope. Môže na Slovensku stáť gigatováreň na batérie?

  • V HNtelevízii si pozrite rozhovor s riaditeľom Slovenskej asociácie pre elektromobily Patrikom Križanským.
  • Prečo vznikla Slovenská batériová aliancia a čo môže ekonomike priniesť?
  • Kedy bude v predajniach vidieť viac elektromobilov?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Na Slovensku vzniká batériová asociácia, ktorá si dáva za cieľ vytvoriť podmienky na vývoj a výrobu batérií vhodných napríklad do elektrických áut. Iniciatíva vyšla z Európskej komisie a na Slovensku už v tejto oblasti prebehli prvé strategické stretnutia, povedal v HNtelevízii šéf Asociácie elektromobilov Patrik Križanský. 

„Želanie batériovej aliancie na európskej úrovni je vybudovať nejakú gigatováreň, minimálne jednu - dve v Európskej únii, pretože o batériách sa hovorí ako o budúcej rope,“ vysvetlil.

Slovensko je v súčasnosti najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa, avšak má relatívne malý význam na poli vedy a výskumu. „Pre zaujímavosť, Slovensko produkuje ročne do jedného patentu v oblasti automobilového priemyslu. Pre porovnanie Švédsko má okolo sedemnásť až osemnásť patentov, Nemecko podobne okolo šestnásť,“ argumentuje Križanský.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.