Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2019, 18:30

Hovorí sa o nich ako o budúcej rope. Môže na Slovensku stáť gigatováreň na batérie?

  • V HNtelevízii si pozrite rozhovor s riaditeľom Slovenskej asociácie pre elektromobily Patrikom Križanským.
  • Prečo vznikla Slovenská batériová aliancia a čo môže ekonomike priniesť?
  • Kedy bude v predajniach vidieť viac elektromobilov?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Na Slovensku vzniká batériová asociácia, ktorá si dáva za cieľ vytvoriť podmienky na vývoj a výrobu batérií vhodných napríklad do elektrických áut. Iniciatíva vyšla z Európskej komisie a na Slovensku už v tejto oblasti prebehli prvé strategické stretnutia, povedal v HNtelevízii šéf Asociácie elektromobilov Patrik Križanský. 

„Želanie batériovej aliancie na európskej úrovni je vybudovať nejakú gigatováreň, minimálne jednu - dve v Európskej únii, pretože o batériách sa hovorí ako o budúcej rope,“ vysvetlil.

Slovensko je v súčasnosti najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa, avšak má relatívne malý význam na poli vedy a výskumu. „Pre zaujímavosť, Slovensko produkuje ročne do jedného patentu v oblasti automobilového priemyslu. Pre porovnanie Švédsko má okolo sedemnásť až osemnásť patentov, Nemecko podobne okolo šestnásť,“ argumentuje Križanský.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.