Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 00:00

Sme lídrom v moderných platbách

Na Slovensku môžete platiť bezkontaktne prakticky všade, kde je platobný terminál, preto sa platba mobilom stáva súčasťou bežného života, tvrdí pre HN Peter Géc, člen Výkonného výboru Združenia pre bankové karty.

Sme lídrom v moderných platbách
Zdroj: HN/Pavol Funtál

V poslednom čase rezonujú platby mobilom prostredníctvom Google Pay alebo Apple Pay. Nahradia v budúcnosti karty úplne?
Zatiaľ sa to vníma skôr ako doplnok ku klasickým kartám. Je to virtualizácia platobnej karty. To znamená, že aplikácia vám neumožní vydať kartu ako takú, ale umožní vám vložiť ju do virtuálnej peňaženky. Dokonca aj keď máte kartu „zastrčenú“ vo virtuálnej peňaženke, uvidíte v aplikácii jej obrázok. Platobná karta je stále jedným z posledných hmotných znakov bankovníctva, ktoré nám finančné inštitúcie môžu ponúknuť. Z nášho pohľadu to nepredstavuje konkurenciu. Nie je to nič, čo by narúšalo základnú štruktúru platobných systémov. Je to len ďalšie rozšírenie.


Čo potrebuje bežný spotrebiteľ, aby mohol platiť mobilom? A ako tieto platby fungujú?
Sú tu tri kľúčové momenty. Máme dostatočne výkonné virtuálne zariadenie, čo v tomto prípade predstavuje mobilný telefón. Máme prakticky nepretržitý prístup na mobilný internet. V nedávnej minulosti prišlo k štandardizácii možnosti virtualizácie karty, kde kartové asociácie ako MaterCard alebo Visa definovali, ako je možné bezpečne použiť platobné údaje držiteľa karty v digitálnom prostredí. Máme teda všetko, čo umožní vynechanie fyzickej prítomnosti karty, takže „plast“, ktorý dostanete od banky, už nemusíte mať pri sebe. Inak povedané, kartu vložíte do Google Pay alebo Apple Pay, ak máte viacero kariet, vyberiete si tú, ktorou chcete platiť a aplikácia zabezpečí platbu po priložení telefónu k platobnému terminálu u obchodníka.


Aká je nevýhoda týchto aplikácií?
Pri oboch aplikáciách sa využíva takzvaná bezkontaktná platba, čiže pre platiaceho je zásadné, aby obchod mal zariadenie, ktoré podporuje bezkontaktnú platbu, a aby mobilný telefón podporoval NFC. Takže využiteľnosť aplikácií ako Google Pay alebo Apple Pay je limitovaná iba na miesta s možno

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.