Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2019, 00:00

eFaktúra priškrtí daňové úniky štátu

Finančná správa chce zaviesť elektronické faktúry, začne sa pri obchodovaní s verejnou správou.

eFaktúra priškrtí daňové úniky štátu
Zdroj: Reuters

Štát v roku 2016 vybral na daniach o 25 percent menej, ako mohol a to pre daňové úniky. Aj keď sme si oproti roku 2015 výrazne polepšili, stále patríme k tým najhorším v Európskej únii. Jedným z opatrení, ktoré majú tento problém riešiť je eKasa, ktorá začne fungovať od júla. Vďaka napojeniu pokladníc na Finančnú správu by malo do štátnej pokladnice pritiecť ročne o 120 miliónov eur viac. Tým sa to však nekončí a daniari pracujú na ďalšom opatrení, ktoré spraví daňové úniky ešte ťažšími. Sú ním takzvané elektronické faktúry. V praxi to bude znamenať, že Finančná správa bude mať údaje o uskutočnenom obchode v reálnom čase a vymieňanie faktúr tak nebude možné.


Najprv verejný sektor
Ako na včerajšom HNClube uviedol riaditeľ odboru priamych daní na Ministerstve financií Toško Beran, prípravy sa už začali a „legislatíva je v štádiu prípravy.“ Kedy presne však začne systém fungovať, zostáva nejasné. „Chceli by sme, aby to platilo vtedy, keď na to budeme pripravení my aj podnikatelia,“ uviedol vyhýbavo. Tak skoro to zrejme nebude, samotná riaditeľka odboru metodiky na Finančnej správe Marcela Hricová totiž na HNClube poznamenala, že je to skôr záležitosť vzdialenejšej budúcnosti. Už teraz je však v pripomienkovom konaní zákon, ktorý zavedie elektronické faktúry pri obchodovaní s verejným obstarávateľom a do praxe by sa mal začať uvádzať

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.