Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2019, 10:25 Aktualizované dňa 20.02.2019 o 14:32

Ďalšie colné podvody za stovky miliónov eur? Beblavý ukazuje na Imreczeho a má výzvu pre premiéra

Slovensko malo byť počas riadenia Finančnej správy Františkom Imreczem centrom colných podvodov v EÚ, tvrdí Beblavý.

Ďalšie colné podvody za stovky miliónov eur? Beblavý ukazuje na Imreczeho a má výzvu pre premiéra
Zdroj: TASR

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na brífingu poukázal na colné podvody, ktoré sa na Slovensku diali v čase, keď bol prezidentom Finančnej správy František Imrecze. 

"Slovensko bolo obeťou podvodov s čínskym textilom za 373 miliónov eur a to v priebehu len roka a štvrť," povedal na brífingu Beblavý. Podvody sa mali diať v priebehu rokov 2017 a 2018.

Opozičný poslanec dodal, že sa to podarilo zastaviť po konci Imreczeho na Finančnej správe a po zásahu ministra financií Petra Kažimíra v októbri 2018, ktorý nariadil kontrolu kamiónov s čínskym tovarom.

Ako uviedol Beblavý, Imrecze by sa mal stať novým ministrom financií po tom, ako Kažimír odíde do NBS. V tejto súvislosti, vyzýva premiéra Petra Pellegriniho, aby ho nevymenoval.

"Chcem vyzvať predsedu vlády Pellegriniho, aby za žiadnych okolností nezvažoval vymenovanie pána Imreczeho za ministra financií," uviedol na brífingu Beblavý s tým, že o krokoch bývalého riaditeľa Finančnej správy bude informovať aj koaličných partnerov Smeru. 

"Finančná správa takéto vyjadrenia odmieta. Slovensko nebolo a ani nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil. Nárast dovezených textilných výrobkov na prelome rokov 2017 a 2018 finančná správa zastavila a prijala potrebné opatrenia na jeho opätovné zníženie. Zaznamenali sme totiž zvýšený dovoz položiek, ktoré sa predtým nepreclievali," reagovala v stanovisku Finančná správa prostredníctvom hovorkyne Ivany Skokanovej. 

Skokanová dopĺňa, že Finančná správa prijíma celý rad opatrení. "Koncom minulého roka navyše zaviedla ďalšie opatrenia - úplné vnútorné kontroly na vymedzený druh ázijského tovaru na preclenie. Nadväzuje na celý rad iných, skôr prijatých opatrení. Najmä na rozšírenie rizikových profilov na tovarové položky, ktoré sa predtým na Slovensku nepreclievali," vysvetlila. 

Finančná správa podľa nej spolupracuje vo veci aj s OLAFom,  pre ktorý je Slovensko spoľahlivým partnerom. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.