Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2019, 14:50 Aktualizované dňa 20.02.2019 o 15:14

Ďalší rekord nepadol. Nezamestnanosť stúpla

V januári 2019 bol medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Prešovskom kraji.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v januári tohto roka úroveň 5,26 percenta. V porovnaní s decembrom 2018, keď bola 5,04 percenta, vzrástla o 0,22 percentuálneho bodu.

Medziročne sa znížila o 0,62 percentuálneho bodu. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu januára 144.230 osôb. "Medzimesačne stav vzrástol o 6032 osôb, medziročne sa znížil o 18.845, čo je o 11,56 percent osôb menej," vyčíslil v stredu generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v prvom mesiaci tohto roka 6,42 percenta. "Medzimesačne stúpla o 0,23 percentuálneho bodu, medziročne sa znížila o 0,70 percentuálneho bodu," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol začiatkom tohto roka 176.176 osôb. Medzimesačne vzrástol o 6374 osôb. "Medziročne sa stav znížil o 21.92 osôb, čo je o 10,69 percenta menej," doplnil šéf ÚPSVR.

Nárast vo všetkých krajoch

V januári 2019 bol medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Prešovskom kraji.
Ku koncu januára bolo na úradoch práce voľných 80.596 pracovných miest.

Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 7066. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Januárové štatistiky nie sú podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) prekvapujúce. "Mesiac január nebýva mesiacom, kedy rapídne klesá nezamestnanosť, firmy ani nenaberajú nových pracovníkov. Čísla preto nie sú prekvapujúce," zhodnotil Richter s tým, že ak sa tohtoročná miera nezamestnanosti priblíži 4,5 percenta, tak to bude dobrá správa pre Slovensko.

Vytvorilo sa menej miest

V januári tohto roka sa vytvorilo aj menej nových pracovných miest. "Najviac uchádzačov o zamestnanie pribudlo na východe republiky, ale aj v Bratislave, Žiline či Bardejove," doplnil Richter s tým, že v januári sa ani nevracalo zo zahraničia domov viac Slovákov.

Z hľadiska štruktúry uchádzačov o zamestnanie sa na úrady práce začiatkom roka hlásili najmä ľudia, ktorí naposledy vykonávali pomocné práce, ďalej ľudia pracujúci v službách, v obchode, operátori a montéri strojov a zariadení, za nimi nasledovali remeselníci a ľudia pracujúci naposledy v administratíve.

Znížil sa aj počet pracujúcich cudzincov na Slovensku, ktorých celkovo v krajine pracovalo 68.887. "Z krajín EÚ sme zaznamenali pokles o 117 osôb, z tretích krajín klesol počet pracovníkov o 831 a 719 pribudlo na základe slovenských povolení," dodal Richter. Na Slovensku stále pracujú najmä Srbi, Ukrajinci a Vietnamci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.