Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 10:58

Raši po rokovaní s eurokomisárkou: Vybojovali sme pre Bratislavu a Košice desiatky miliónov eur

Európska komisia podľa Rašiho priznala oprávnenosť dane z pridanej hodnoty pri projektoch mestskej hromadnej dopravy.

Raši po rokovaní s eurokomisárkou: Vybojovali sme pre Bratislavu a Košice desiatky miliónov eur
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Daň z pridanej hodnoty (DPH) pri projektoch mestskej hromadnej dopravy (MHD) bude definitívne oprávneným nákladom.

Rozhodnutie podpísala v stredu eurokomisárka pre regionálny rozvoj Corina Cretu. Informoval o tom vo štvrtok na brífingu podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) s tým, že Bratislave a Košiciam sa tak spolu vráti viac ako 40 miliónov eur.

​Európska komisia (EK) podľa Rašiho priznala oprávnenosť DPH pri projektoch MHD, konkrétne pri modernizácií električkových tratí, po intenzívnych rokovaniach.

"Po dlhých a dlhých vyjednávaniach sa nám podarilo dospieť k tomu, že Európska komisia (EK) zapracovala do svojho usmernenia, ktoré bolo predmetom zasadnutia expertnej skupiny pre eurofondy, že DPH môže byť uznaným nákladom," skonštatoval.

Ako dodal, definitívne záverečné usmernenie urobila Komisia v novembri minulého roka. Rokovania boli zakončené rozhodnutím eurokomisárky pre regionálny rozvoj.

Na účet mesta Košice bude podľa jeho slov vrátených viac ako 15 miliónov eur. V prípade Bratislavy ide o vyše 25 miliónov eur. Týka sa to pritom najmä projektu električkovej trate do Petržalky.

Vicepremiér zároveň dodal, že pôvodne chcela EK uznávať DPH ako oprávnený náklad iba v projektoch do 5 miliónov eur.

"Na základe negociácií, ktoré teraz prebiehajú a v tejto fáze by sme ich už mali dotiahnuť aj do úspešného konca, túto hranicu zrejme EÚ zruší, a teda pre dopravné projekty, ktoré sú takmer všetky nad 5 miliónov eur, bude DPH oprávneným nákladom," priblížil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.