Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 00:00

Štát zrýchľuje prípravu rýchlostnej cesty na juhu

Dunajská Streda víta pripravovanie novej rýchlostnej cesty na juhu Slovenska. Dáta však hrajú v jej neprospech.

Štát zrýchľuje prípravu rýchlostnej cesty na juhu
Zdroj: HN

Keď súkromník dokončí nový obchvat Bratislavy, štát naň plánuje napojiť nové úseky rýchlostnej cesty R7. Vytvorí sa tak plynulé spojenie hlavného mesta s Dunajskou Stredou. Štyri roky zamrznutý projekt sa rozhýbal vlani a tento rok jeho príprava pokročí ešte rýchlejšie. Podľa odhadov Národnej diaľničnej spoločnosti by zhotoviteľa prvej časti cesty mohli hľadať už koncom budúceho roka. Minister Árpád Érsek, miestni starostovia a primátori sú presvedčení, že juh Slovenska potrebuje nové rýchlostné cesty.

Dlhšie dochádzanie
Cestu R7 od obce Holice po Dunajskú Stredu bude štát stavať v dvoch etapách. Prvý 11-kilometrový úsek povedie po Mliečany – s jeho výstavbou by sa malo začať o dva roky. Nadväzujúci 9,5-kilometrový úsek, ktorý bude tvoriť aj južný obchvat Dunajskej Stredy, by mali začať stavať v roku 2023. Vzhľadom na pomerne jednoduchý terén sa ráta s dokončením stavieb do roku 2026.

Bývalý šéf Inštitútu stratégie ministerstva dopravy a dnes analytik INEKO Ján Kovalčík nad plánmi krúti hlavou. Tvrdí, že na Slovensku je množstvo prioritnejších úsekov, ktoré dlhé roky čakajú na prípravu a výstavbu. „Termíny sú úplne nereálne, nezohľadňujú reálne trvanie zostávajúcich stupňov prípravy a už vôbec nie fakt, že NDS má desiatky potrebnejších projektov, ktoré by mala realizovať skôr,“ komentuje harmonogram diaľničiarov.


Úplne iný názor však majú miestni. Primátor Dunajskej Stred

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.