Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 08:51 Aktualizované dňa 22.02.2019 o 11:24

Farmári pred budovu pôdohospodárskej agentúry vykydali hnoj. Protesty sa končia, Bratislavu už nezablokujú

Nespokojní malí a strední farmári, lesníci a geodeti prišli na strojoch do Bratislavy v utorok.

Protest farmárov
Zdroj: TASR/J. Novák

Protest farmárov pokračoval aj dnes. Protestujúci farmári ráno vykydali pred centrálou Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Bratislave hnoj. 

Jeden z farmárov František Oravec kritizoval vo štvrtok na tlačovej konferencii Pôdohospodársku platobnú agentúru. Podľa neho agentúra kryje subvenčné podvody. 

Na porade štrajkového výboru nespokojných farmárov sa dohodli, že protesty sa končia, farmári už Bratislavu blokovať nebudú a idú domov. Pre TASR to v piatok povedal farmár František Oravec. "Čakáme na autodopravcov, ktorí nás prídu podporiť, potom začneme rokovať," avizoval. 

Na prerušení štrajku sa dohodla Iniciatíva poľnohospodárov s Úniou autodopravcov Slovenska. Do mesiaca by však chceli pripraviť generálny štrajk s podporu autodopravcov, geodetov a lesníkov. Povedal to v piatok hovorca iniciatívy Patrik Magdoško, ktorá je hlavným organizátorom protestno-spomienkového podujatia v Bratislave.

Oravec potvrdil, že v piatok bol rozhádzaný maštaľný hnoj pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Jedným alebo dvoma štrajkami sa nedajú dosiahnuť zmeny v pôdohospodárstve, preto budú pokračovať nátlakové akcie, ako ostrý štrajk či otváranie káuz, uviedol.

Farmár skonštatoval, že vo štvrtok (21. 2.) podal trestné oznámenie na šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú (SNS) za ohováranie a farmári podali hromadné trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre SR.

Nespokojní malí a strední farmári, lesníci a geodeti prišli na strojoch do Bratislavy v utorok, aby rokovali o problémoch v agrorezorte a predostreli svoje požiadavky. V stredu (20. 2.) sa stretli na rokovaní o problémoch s členmi vlády. Keďže neboli s jeho výsledkami spokojní, prešli do ostrého štrajku.

Ministerka Matečná sa v stredu vyjadrila, že protest organizujú ľudia, ktorí sa tvária, že sú farmári, mnohí z nich však farmármi nie sú, pretože nemajú ani štvorcový meter pôdy. "Musím povedať, že nie som stotožnená s tým, že legitimizujeme ľudí, ktorí sa vyhrážali zabitím, či na iných si objednávali nástražné a výbušné systémy. Títo ľudia neprišli (na protest) kvôli farmárom, ale prišli pre osobné ciele a zastieranie niektorých faktov," upozornila šéfka agrorezortu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.