Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 00:00

Zníženie daní nie je jediné lákadlo

Realizácia „revolučných“ zákonov z dielne predsedu SNS by stála rozpočet zhruba jeden a pol miliardy eur.

Šéf SNS Andrej Danko
Zdroj: TASR/P. Zachar

Ak by sa nápad Andreja Danka znížiť dane firmám z 21 na 15 percent premietol do reality, Slovensko by sa zaradilo ku krajinám s najnižšími korporátnymi daňami v regióne. Nižšie má už iba Maďarsko, a to deväť percent. Firmy v susednom Česku a Poľsku platia 19 percent z toho, čo zarobia. V Rakúsku dokonca 25. Pre slovenské firmy by Dankovo zníženie znamenalo veľkú úľavu – keďže by im klesla daňová povinnosť zhruba o štvrtinu.

Dane nie sú všetko

Samotná výška daní určite podnikateľom pomôže, no ešte nemusí rozhodovať, aby firmy k nám prišli investovať. Priznáva to aj ekonóm J&T Banky Stanislav Pánis. „Sám osebe veľa nezmení. Na zatraktívnenie podnikateľského prostredia treba celý súbor opatrení, potrebujeme skvalitniť fungovanie verejných inštitúcií, zlepšiť vymožiteľnosť práva a minimalizovať priestor pre korupciu.“ Ak chce totiž podnikateľ začať podnikať, výška daní je iba jedným z faktorov, nad ktorými premýšľa. Tými ďalšími sú to, ako fungujú súdy, či sú u nás neskorumpované verejné úrady, či to, ako často sa menia zákony. Rovnaký názor zastáva aj ekonóm z Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž. „Nedá sa automaticky predpokladať, že zníženie daní z príjmov právnických osôb zlepší medzinárodnú pozí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.