Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 00:00

Ako znižujú energetickú náročnosť najväčšie podniky

Znižovanie energetickej náročnosti slovenskej ekonomiky označil ako jednu z priorít v oblasti energetickej efektívnosti aj rezort hospodárstva v návrhu Akčného plánu energetickej efektívnosti na roky 2017 – 2019 s výhľadom do roku 2020. V rokoch 2016 až 2018 preto podpísal dohody s 23 podnikmi. Patria sem napríklad plynárenské spoločnosti, oceliari či automobilky. Potenciál na ďalšie úspory energie je totiž stále najväčší v sektore priemyslu – jeho podiel na celkovej spotrebe národného hospodárstva predstavuje približne 36 percent. HN sa preto pýtali spoločností, akým spôsobom dohodu napĺňajú.

Ako znižujú energetickú náročnosť najväčšie podniky
Zdroj: Reuters

Transpetrol

Matej Poriez, riaditeľ právneho odboru a kontroly spoločnosti

Energetická náročnosť, respektíve rozhodujúca časť spotreby energie je silová energia, ktorá je priamo naviazaná na množstvo prepravovanej ropy, čo je do značnej miery limitujúci faktor, ale napriek tejto skutočnosti spoločnosť pristupuje k opatreniam, ktoré znížia energetickú náročnosť. Veľkým prínosom pri riešení otázok zvyšovania energetickej efektivity bolo založenie Medzinárodnej asociácie prepravcov ropy, ktorej zakladajúcim členom je spoločnosť Transpetrol a ktorej cieľom je podporovať svojich členov, ktorí podnikajú v oblasti prepravy ropy a ropných produktov. Jednou z hlavných činností odbornej komisie pre energetickú efektívnosť, ktorá pracuje pod záštitou Asociácie prepravcov, je zvyšovanie energetickej efektivity prevádzkovania technologických celkov, príprava projektov, aplikáciou ktorých sa predpokladá výrazné zvýšenie energetickej efektivity prevádzkovania ropovodov, či medzinárodná koordinácia prepravy ropy. Dosiahnutie výrazného zvýšenia energetickej efektivity je však podmienené realizovaním technologických zmien v prevádzkovaní čerpacích staníc a nastavením čerpacích režimov pri rôznych prepravných množstvách, ktoré plánuje Transpetrol realizovať už v rokoch 2019 a 2020.

Duslo

Marek Kurňava, riaditeľ odboru energetiky

Duslo má zavedený systém energetického manažérstva od roku 2016. V spoločnosti sa cielene pristupuje k neustálemu zlepšovaniu hospodárenia s energiami, pomocou plánovania a vyhodnocovania významných energetických aspektov, technicko-hospodárskych noriem výroby, cieľov a programov systému manažérstva v energetike. Napríklad na základe vyhodnotenia plnenia plánovaných noriem v roku 2018 bolo až 26 noriem na jednotlivé v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.